Gebelere dinletilen klasik türk müziğinin doğum ağrısı algısı ve doğum konforuna etkisi
The effect of listening to ottoman urban music on perceived labor pain and labor comfort
- Tez No: 775918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Araştırma, gebelere dinletilen klasik Türk müziğinin doğum ağrısı algısı ve doğum konforuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel türdeki çalışma, Mersin il merkezinde bulunan bir kamu hastanesine başvuran 35 müdahale ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 gebe ile yürütülmüştür. Veriler, 01.05.2021-01.05.2022 tarihleri arasında“Gebe Tanıtım Formu”,“Görsel Ağrı Skalası'' ve ”Doğum Konforu Ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki gebelere Acemaşiran ve Rehavi makam müziği 40 dakikalık aralıklar ile dinletilmiştir. Kontrol grubu gebelere rutin bakım uygulanmıştır. Ağrı ölçümleri, başlangıç ve 40 dakikalık müzik seanslarından sonra toplamda dört kez yapılmıştır. Uygulama sonrası Doğum Konfor Ölçeği ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0.05). Benzer şekilde Doğum Konfor Ölçeği toplam puan ve alt boyut puan ortalamaların gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0.05). Sonuçlar: Araştırmada gebelere dinletilen klasik Türk müziğinin doğum ağrısı algısı üzerine etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Gebelik döneminde doğum ve doğum ağrısı hakkında bilgi edinen anne adaylarının ağrı algısının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Araştırmada primipar gebelere doğumun aktif fazında dinletilen Klasik Türk Müziği'nin anne adaylarının doğum konforu algısında anlamlı farklılık göstermediği saptandı. Benzer araştırmaların daha geniş ve homojen olmayan gruplarda yapılması ayrıca, farklı müzik seçimleriyle farklı sürelerde yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: to determine the effect of listening to Ottoman urban music on perceived labor pain and labor comfort. Material and Methods: This randomized, controlled experimental study included 70 pregnant women presenting to a state hospital in Mersin, Turkey. 35 women were assigned into an experimental group and 35 women into a control group. Data were collected with a descriptive characteristics form, the Visual Analogue Scale and the Childbirth Comfort Scale between 1 May 2021 and 1 May 2022. The experimental group listened to Ottoman urban music in Acemaşiran and Rehavi modes at 40-minutes intervals. The control group received routine care. Pain severity was measured at baseline and three times after 40-minutes music sessions. Data about labor comfort were collected after the sessions. Data were analyzed with Chi-square test, t-test and ANOVA test. p0.05). The mean score on the Childbirth Comfort Scale and its subscales did not significantly differ (p>0.05). Conclusion: Listening to Ottoman urban music did not have an effect on perceived labor pain. The women receiving information about labor and labor pain during pregnancy had less severe perceived labor pain. Listening to Ottoman urban music during the active stage of labor did not create a significant difference in labor comfort. Further studies with larger and nonhomogeneous samples are needed to examine the effect of different types of music for different periods of time on labor pain and comfort.