Deep learning for antimicrobial peptide recognition
Antimikrobiyal peptit tanıma için derin öğrenme
  1. Tez No: 776073
  2. Yazar: HÜSEYİN OKAN SOYKAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ BAYRAM AKÇAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoistatistik, Mikrobiyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biostatistics, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Patojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklere ve diğer antimikrobiyallere karşı hızla direnç geliştirmektedir. Yeni etkili antimikrobiyal terapötiklerin araştırılması, geliştirilmesi, piyasaya sürülmesi zaman almaktadır. Antimikrobiyal peptitler (AMP), patojenik mikroorganizmaları bertaraf etmek için nispeten ucuz, hızlı terapötik alternatiflerdir. Alanda gerçekleştirilen araştırma sayısı çoğaldıkça, son on yılda kamuya açık veri tabanlarında daha fazla veri birikmiştir. Bu durum, peptit tanıma problemini dizi girdisiyle çözmek için makine öğrenimini kullanan hesaplama yöntemlerinin kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Son zamanlarda, derin öğrenme yaklaşımlarının tanıma probleminin performansını iyileştirdiği gösterilmiş, ancak bunlar çoğunlukla sınırlı veri setlerin üzerinde gerçekleştirilmiş çalışmalardır. Bu çalışmada, çeşitli antimikrobiyal peptitleri tanıma ve sınıflandırmada yüksek performans gösterebilen bir derin öğrenme modelini eğitmek için daha büyük ve heterojen bir veri seti oluşturuldu. Eğitilmiş model daha sonra Uniprot, Bacillus subtilis ve Trichoderma reseei proteomlarından türetilen fragman dizilerinin antimikrobiyal aktivitesini tahmin etmek için kullanıldı. Öngörülen AMP adayları, net yük, hidropati, ikincil yapı özellikleri, yapısal kararsızlık indeksi gibi biyokimyasal ve elektrofiziksel özelliklerine göre önceliklendirildi ve sıralandı. Sonuçlarımız, eğitilmiş modelimizin, bir peptit parçasına antimikrobiyal öznitelikleri öğrenerek, eğri altında kalan alan, kesinlik, geri çağırma ve MCC performansı ile makul adayları tahmin edebildiğini göstermektedir. Modelin, geniş bir spektrumda hidropatikliğe, net yüke, ikincil yapıya, motif çeşitliliğine sahip ve antimikrobiyal özellik gösterebilecek AMP adaylarını sınıflandırabildiğini ve bu nedenle tahmin edilen peptitlerin makul AMP adayları olabileceğini gösterdik. Çalışmamız, derin öğrenme modellerinin büyük ve karmaşık bir veriden faydalanarak yüksek boyutlu öznitelikleri öğrenebildiğini ve bu tür derin temsil çalışmalarının AMP tanıma görevi performansını iyileştirme konusunda umut vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pathogenic microorganisms are developing resistance to antibiotics and other antimicrobials rapidly. Researching new robust antimicrobial therapeutics to the market is very time consuming and expensive. Antimicrobial peptides (AMP) provide a therapeutic alternative to kill pathogenic microorganisms. As more and more studies are conducted, more data has been accumulating in public databases over the last decade. This enables computational methods to automate the peptide recognition problem via sequence alone. However, sequence-based algorithmic methods have certain limitations and their performance is subpar. Recently, deep learning approaches have been suggested to improve the performance over recognition problem yet they were mostly applied to limited datasets. In this study, we curated a bigger and highly heterogenous data set to train a deep learning model that can perform well on a diverse set of AMPs. The trained model is then used to predict the antimicrobial activity of fragment sequences derived from Uniprot, Bacillus subtilis and Trichoderma reseei genomes. Predicted antimicrobial peptide candidates are prioritized and ranked according to their biochemical and electrophysical features such as net charge, hydropathy, secondary structure characteristics, instability index. Our results indicate that our trained model can predict plausible candidates with a reliable AUC, precision, recall and MCC performance by learning the features which makes a peptide fragment to have antimicrobial activity. We have demonstrated that our model can identify AMP candidates with wide range of characteristics such as charge, hydropathy, and with a rich set of BlastP hits pointing to variety of. Our study shows that deep learning models are able to learn useful high dimensional features from a large and complex data and that such deep representation holds promise for improving the AMP recognition task performance.