Experimental and numerical investigation of the effect of a vegetation array to the flow resistance and characteristics
Bitki dizilerinin akım direncine ve akım karakteristiklerine olan etkisinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 776130
  2. Yazar: EMRE HASPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bitki kanopilerinin sudaki yaşam ve ekoloji üzerinde oynadığı önemli rol, onları nehirlerin ve su yollarının vazgeçilmez bir parçası yapmaktadır. Bu çalışmada, farklı hidrolik koşullar altında, çeşitli yoğunluklara sahip batık ve batık olmayan bitki dizileri kaynaklı akım direnci deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Şaşırtmalı dağılıma sahip bir grup rijit pürüzsüz silindirlerle taklit edilen batık ve batık olmayan bitki dizileri üzerindeki sürükleme kuvvetini ölçebilmek için sürükleme plakasına sahip özgün bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Literatürde, çalışmalar çoğunlukla yüksek bitki yoğunluğu, küçük gövde çapı ve düşük bitki Reynolds sayısı altında icra edilmiştir. Diğer yandan, bitki dizileri kaynaklı akım direnci hakkındaki mevcut bilgileri artırmak amacıyla bu çalışma göreceli düşük bitki yoğunluğu, geniş gövde çapı ve yüksek bitki Reynolds sayıları altında gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, bitki yoğunluğunun, akım durumlarının ve batıklık oranlarının toplam akım direnç parametreleri ve sürükleme katsayısı üzerindeki etkisi sistematik olarak değerlendirilmiş ve bu direnç parametrelerini tahmin etmek için deneysel denklemler önerilmiştir. Ayrıca, bazı deneysel durumlar detached eddy simülasyonuna dayanan sayısal çalışmayla da incelenmiştir. Sayısal analizler sürükleme plakası üzerindeki yatak kayma gerilmelerinin değerlendirilmesini sağlamış ve böylece yatak sürtünmesinin toplam akım direncine olan katkısını hesaplayacak denklemler türetilmiştir. Deneysel ve sayısal olarak bulunan sürükleme katsayıları arasında güçlü bir tutarlılık olduğu görülmüştür. Son olarak, bitki dizilerindeki akım özellikleri ve yapıları sayısal analizler vasıtasıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vegetation canopies play a crucial role in aquatic living and ecology which makes them an essential part of rivers and waterways. In the present study, flow resistance due to submerged and emergent vegetation arrays having various densities was investigated experimentally and numerically under different hydraulic scenarios. A novel experimental setup having a drag plate was developed to measure drag forces acting on emergent and submerged vegetation arrays imitated by a group of rigid smooth cylinders in a staggered pattern. In the literature, studies were mostly conducted with large vegetation density, small stem diameter, and under low stem Reynolds numbers. On the other hand, the present study was performed with relatively lower vegetation densities, large stem diameter, and under high stem Reynolds numbers to enhance current knowledge about the flow resistance due to the vegetation arrays. In this context, the effect of vegetation density, flow conditions, and submergence ratio on the total flow resistance parameters and drag coefficient were evaluated systematically, and some empirical equations were proposed to estimate these resistance parameters. Furthermore, some of the experimental cases were investigated by a numerical study based on detached eddy simulation. The numerical analyses provided to evaluate bed shear stresses on the drag plate so that equations were derived to calculate the contribution of bed friction to the total flow resistance. It was observed that there was a strong consistency between the experimentally and numerically found drag coefficients. Finally, flow characteristics and structures in the vegetation arrays were examined by numerical analyses.