Elazığ İli içme kullanma sularının fiziko-kimyasal özellikleri
The Physica-chemical properties of drinking and using waters of Elazığ city
  1. Tez No: 77623
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ÇETİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZIĞ İLİ İÇME ve KULLANMA SULARININ FİZİKO-KİMY ASAL ÖZELLİKLERİ Özlem ÖZTEKİN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 124“Elazığ İli İçme ve Kullanma Sularının Fiziko-Kimyasal Özellikleri”başlıklı bu çalışmada Karaçalı ve Haroğlu kaynakları ile yerleşim yerlerine su veren kuyu suları incelenmiştir. Çalışma sadece belirli bir havzayı değil, Elazığ ili ve yakın çevresini kapsamaktadır. Bu nedenle su numuneleri farklı bölgelerden yeraltı su seviyesinin en alçak ve en yüksek olduğu dönemlerde alınmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bölge için yapmış olduğu 63 yıllık yağış ortalaması 427.2 mm., sıcaklık ortalaması ise 12,°9 C'dir. Elazığ ve yakın çevresinde yaşları Paleozoyik'ten Senozoyik'e kadar değişen birimler yüzeylemektedir. Bu çalışma içinde adı geçen birimler yaşlıdan gence doğru Permo-Triyas yaşlı Keban Metamorfitleri, Senoniyen yaşlı Elazığ Magmatitleri, Maestrihtiyen-Alt Eosen yaşlı Hazar Grubu, Alt Paleosen yaşlı Kuşçular Formasyonu, Orta Paleosen-Alt Eosen yaşlı Seske Formasyonu, Orta Eosen yaşlı Maden Karmaşığı, Lütesiyen-Üst Oligosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu ve Pliyosen göl oluşukları şeklinde bir sıralanış göstermektedirler. Bölgede su taşıyan formasyonlar Keban Metamorfitleri, Elazığ Magmatitleri, Seske Formasyonu, Kırkgeçit Formasyonu, Pliyosen çakıltaşları ile silt ve kumtaşlarıdır. Kimyasal analiz neticelerine göre kaynak ve kuyu sularında bulunan başlıca anyon ve katyonların kökenleri açıklanmıştır. Bu verilerin yardımıyla suların Schoeller, Piper, üçgen, dairesel ve sütun diyagramları çizilerek suların kimyasal bileşimlerinin litolojiyle ilişkileri ortaya konulmuş, ayrıca suların birbirleriyle korelasyonu yapılmıştır. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat sularda en fazla bulunan iyonlardır. Magmatik kayaçlardan beslenen suların mineralizasyonlan, sedimenter kayaçlardan beslenenlere oranla oldukça düşüktür. Su numunelerinin yapılan bakteriyolojik analizleri neticesinde sular temiz sular grubunda bulunmaktadırlar. Ayrıca Türk İçme Suyu Standartlarına göre de sular içmeye uygun sulardır. ANAHTAR KELİMELER: Elazığ, içme suları, Karaçalı Kaynakları, Haroğlu Kaynağı, Schoeller diyagramı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE PHYSICO-CHEMICAL CHARACTERISTICS OF DRINKING AND USING WATERS OF ELAZI? CITY Özlem ÖZTEKİN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 1998, Page: 124 Physico-chemical properties of Karaçalı and Haroğlu spring waters and the well waters of settlements have been investigated in this study, this study includes the Elazığ city and its close vicinity. Because of this, water samples have been taken from various points at the periods of high and low groundwater level. According to the meteorological datas of Elazığ, the mean precipitation is 427.2 mm. and the mean temperature is 12°9 C over 63 years. There are various aged units crop out in Elazığ and its close vicinity. The age of this units range from Paleozoic to Cenozoic. Permo-Triassic Keban Metamorphics, Cenonian Elazığ Magmaties, Maastrictian- Lower Eocene Hazar Group, Lower Paleocene Kuşçular Formation, Middle Paleocene-Lower Eocene Seske Formation, Middle Eocene Maden Complex, Lutetian-Upper Oligocene Kırkgeçit Formation and Pliocene lagunar formations outcrop in the investigated areas. In the studied areas formations bearing groundwater are Keban Metamorphics, Elazığ magmatics, Seske Formation, Kırkgeçit Formation, Pliocene aged conglomerates and Pliocene aged silt and sandstone. The origin of the anions and cations is described according to the chemical analysis of water samples. By the help of the chemical analysis' datas Schoeller, Piper, Triangle, bar and circular diagrams have been drawn, the relationship between the chemistry of waters and lithology is found and the hydrochemical correlations have been made. The major ions in the water samples are Ca+-, Mg+2 and HCO3". The mineralization of waters recharging from magmatic rocks is lower than the water' recharging from sedimentary rocks. Polluting materials aren't determined in water samples' bacteriological analyses. And the waters are suitable for drinking according to Turkish Drinkable water standarts. KEY WORDS: Elazığ, drinking waters, Karaçalı Springs, Haroğlu Spring, Schoeller Diagram.