Yapay sinir ağları yardımı ile sistem kontrolü
Plant control by aid neural networks
- Tez No: 77631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ İ YAPAY SİNİR AĞLARI YARDIMI İLE SİSTEM KONTROLÜ Beşir DANDIL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1998 Sayfa: 107 Yapay sinir ağlarının kontrolör olarak kullanıldığı çeşitli kontrol yöntemleri bulunmaktadır ancak bu çalışmada, yapay sinir ağları ile doğrudan ve uyarlamalı kontrol yöntemleri incelenmiştir. Her iki kontrol yöntemi de çeşitli sistemlere uygulanmış, örneksel ve toplu öğrenme algoritmalarını kullanarak Turbo C++ programlama dilinde yazılan programlarla yapay sinir ağının eğitimi gerçekleştirilmiştir. Sistem çıkış hatası; doğrudan yöntemde sistem üzerinden, dolaylı kontrol yönteminde model yapay sinir ağı üzerinden geriye yayılarak kontrolör olarak kullanılan yapay sinir ağı eğitilmiş ve sistemlerin, seçilen referans işaretlerini izleme performansı incelenmiştir. Elde edilen simülasyon sonuçlarından, kontrolü yapılan sistemlerin, seçilen referans giriş işaretlerini doğru bir şekilde izlediği ve yapay sinir ağlarının, uyarlamalı kontrol alanında başarı ile uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PLANT CONTROL BY AID OF ARTÎFÎCÎAL NEURAL NETWORKS Beşir DANDIL University of Fırat Institute of Applied Sciences, Fundemental Branch of Electrical- Electronics Engineering 1998 Page:107 There are various adaptive control methods which the neural networks is used as a controller but, in this study, direct and indirect adaptive control methods is implemented by using neural networks. Bath control methods are applied to the selected systems and, the training of the neural networks, using pattern and batch learning algorithms, is implemented by using Turbo C++ programming language. Neura network controller is trained with the system output error which is backpropagated from the system in the direct method but, from the neural network model of the system in the indirect method and, tracking performance of the control system is determined. Simulation results show that the controlled system output can accurately track the selcted reference input signals and, neural network controller can be succesfully applied to adaptive control.