Adıyaman ili için yapay sinir ağları ile geoit belirleme
Geoid determination with artificial neural networks for Adıyaman province
  1. Tez No: 776431
  2. Yazar: NİHAT DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geoit, Dünya'nın yerçekimi alanının ortalama deniz seviyesine en iyi uyan eş potansiyel yüzeydir. Geoidin yüksek hassasiyette hesaplanması jeodezide önemlidir. Geoit belirleme yatay konumu bilinen noktalarda, geoit yüksekliğini analog veya sayısal olarak elde edilmesinin sağlayacak şekilde verilerin modellenmesidir. Bu çalışmada geoit modelinin yapay sinir ağları ile belirlenmesi ve kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak Adıyaman İli mücavir alan sınırını kapsayacak 165 km2 alan içinde enlem, boylam, ortometrik yüksekliği ve elipsoit yüksekliği bilinen 126 adet nirengi noktası ve 10 000 adet poligon noktasından 874 adet poligon noktası homojen dağılımda seçilmiştir. Çalışmada 3 farklı uygulama yapılmıştır. Her uygulama için 14 eğitim fonksiyonu ve 15 farklı katman sayısı ile her uygulama için 210 adedi deney olmak üzere toplamda 630 adet deney yapılmıştır. Yapılan deneylerin %87'sinde elde edilen düşey konum doğruluğunun Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretimi Yönetmeliği'nde belirlenen sınır değerin (±5 cm) altında elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The geoid is the equipotential surface that best fits the mean sea level of the Earth's gravitational field. High-precision calculation of the geoid is necessary for geodesy. Geoid determination is the modeling of data in such a way that the geoid height can be obtained analog or digitally at points whose horizontal position is known. In this study, the determination and usability of the geoid model with artificial neural networks were investigated. As the study area, 126 landmarks with known latitude, longitude, orthometric height, and ellipsoidal height and 874 polygon points out of 10 000 polygon points were selected in a homogeneous distribution within an area of 165 km2 that will cover the adjacent area border of Adıyaman Province. Three different applications were made in the study. With 14 training functions and 15 different layers for each application, 210 experiments and 630 experiments were conducted for each application. It was observed that the vertical position accuracy obtained in 87% of the experiments was obtained below the limit value (±5 cm) determined in the Regulation on Large-Scale Map and Map Information Production.