Arazi ve arsa düzenlemelerinde 7181 sayılı kanunun ve 2020 tarihli AAD yönetmeliği ile getirilen değişiklikler
Amendments introduced by law no. 7181 on land readjustments (LR) and LR regulati̇on of 2020
- Tez No: 776457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELİM ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan yerleşimlerini başarılı kentleşme formlarına kavuşturma amacıyla hazırlanan imar planlarının birincil ve bütüncül uygulama aracı arsa ve arazi düzenlemeleridir. Kentlerdeki mevcut dokunun düzenli hale getirilmesi ve artacak nüfusa göre kentsel gelişime yön verilmesi imar planının bütüncül uygulanması yoluyla sağlanabilir. Ülkemizde kentleşme anlamında istenilen seviyeye halen ulaşılamamış olsa da esasında kentleşmeye dair ilk hukuki metinlerin Tanzimat dönemine uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. 1848 yılında İstanbul'a özel toprak kesintisi olan Ebniye Nizamnamesi ile başlayan süreç 1985 yılında 3194 sayılı İmar Kanunu ve ardışık değişiklikleri ile günümüze ulaşmıştır. Arsa düzenlemesi kavramı da imar kanunları kronolojisinde şekillenerek güncel halini almıştır. İmar Kanunu kentsel gelişim ve bayındırlık faaliyetlerinin temel yasası olup, planlamanın son aşaması olan arazi ve arsa düzenlemeleri de dayanağını aynı kanunun 18. maddesinden almaktadır. Arazi ve arsa düzenlemelerinin dayanağı olan İmar Kanunu'nun 18.maddesinde 1985 yılından günümüze kadar en kapsamlı değişiklik 2019 tarihli 7181 sayılı Kanun ile yapılmış, hemen ardından 2020 tarihinde kanun maddesinin yönetmeliği yenilenmiştir. Yapılan değişikliklerin bütüncül ve genel değerlendirilmesi dışında, bazı başlıklar özelinde değerlendirmelerin genişletilmesine duyulan gereklilik halen sürmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda, İmar Kanunu'nun 18. maddesi ile Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler genel bir bakış açısı ile incelenmiş ve tartışılmasında yarar görülen; düzenleme ortaklık payı oranı, bedele dönüştürme, kamu alanlarına özel tesis yapılması, eşdeğer tahsis, parselasyon planlarının tebliğ ve dava açma süresi, kamu hisselerinin tahsiste kullanımı, hatalı parselasyon planları, hisse çözümleme, re'sen ifraz ve tevhid, yoldan ihdaslar ve DOP ile ilişkisi, düzenleme sahalarının tespiti ve parselasyon açıklama raporu başlıkları öne çıkarılarak irdelenmeye çalışılmış ve uygulama örnekleri ile konular açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan değişiklikler ile ilgili nicel araştırma yöntemi kullanılmış, 20 kişi ile yapılan görüşme ve anket bazlı veriler toplanmış ve konu bazında sonuçları verilmiştir. Sonuç kısmında bu verilerle beraber yapılan değişiklikler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Land arrangements are the primary and holistic application tool of the zoning plans prepared for bringing human settlements to successful urbanization forms. The regularization of the existing texture in the cities and the direction of urban development according to the increasing population can be achieved through the holistic implementation of the zoning plan. Although the desired level of urbanization has not yet been reached in our country, the first legal texts on urbanization have a history dating back to the Tanzimat period. The process, which started with the Building (Ebniye) Regulation - a special division of plots for Istanbul - in 1848, has reached today with the Zoning Law No. 3194 and its successive amendments in 1985. The concept of land arrangement has also taken its current form by taking shape in the chronology of zoning laws. The Zoning Law is the basic law of urban development and public works, and the land arrangements, which are the last stage of planning, are based on article 18 of the same law. Since 1985, the most comprehensive amendment in the 18th article of the Zoning Law, the basis of land regulations, has been made with the Law No. 7181 in 2019, and the regulation regarding the law article was amended in 2020. Apart from the holistic and general evaluation of the amendments made, there is still a need to expand the evaluations specific to some titles. In line with this requirement, the amendments in Article 18 of the Zoning Law and the Regulation on Land Arrangements have been examined with a general perspective, the titles including ration of arrangement partnership share, conversion to price, building private facilities for public areas, equivalent allocation, term of service and litigation for subdivision plans, use of public shares in allocation, faulty subdivision plans, share resolution, ex officio subdivision and amalgamation, parcel creation and relationship with arrangement partnership share, determination of arrangement areas and subdivision explanation reports, which are considered beneficial to be discussed, have been examined and the issues have been tried to be explained with practical examples. Quantitative research method was used regarding the amendments made, data based on interviews and surveys with 20 people was collected and the results were provided on topic basis. In the conclusion part, this data as well as the amendments are interpreted.