Filistin direnişinde kullanılan afişlerin tasarım açısından incelenmesi
Examining posters used in the Palestinian resistance in terms of graphic desi
  1. Tez No: 776569
  2. Yazar: OMAR ZAGHLOUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Filistin afişlerinin Filistin halk mücadelesine katkısına ışık tutmayı ve bu afişlerin popüler ulusal roldeki yansımasını izleyerek ulusal davranışı anlamaya amaçlamaktadır. Çalışmamızda, Filistin mücadelesinin Siyonist sömürgecilikle karşı karşıya kaldığı farklı dönemler ele alınacaktır. Bunlar arasında, devrimci duruşu Filistin mücadelesine kılavuz kılacak araçlara dönüştürmeye çalışan mücadele afişleri de vardır. 1948-1980 yılları arasındaki otuz iki yıllık bir zaman dilimine ait bu afişlerin okunmasında sonuçlara ve önerilere uluşmak için açıklayıcı bir yaklaşım benimsenecektir. Filistin davasına destek toplamak için hazırlanan mücadele afişleri, basit üslupları, manevi derinlikleri, fikir güçleri ve kolay anlaşılırlıklarıyla öne çıkmadır. Dil duvarını aşan bu afişler, tercümeye ihtiyaç duymadan toplumun bütün kesimlerince anlaşılmakta ve herkesin görüşüne etki edebilen görsel bir iletişim örneği sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the contribution of Palestinian posters on the development of the Palestinian people's struggle and try to understand the national behavior following the reflection of these posters on the path of popular national role. This study deals with different periods in which the Palestinian struggle faced Zionist colonialism in various ways, among them is the poster of the Palestinian struggle, which worked on translating the revolutionary situation into tools for guiding the path of the Palestinian struggle. This study adopted the descriptive approach in understanding these posters for the thirty two years between 1948 and 1980, looking for insights to reach conclusions and recommendations. Struggle posters prepared to gather support for the Palestinian cause stand out with their simple style, spiritual depth, intellectual power and easy understanding. These posters, which go beyond the language barrier, are understood by all segments of the society without the need for translation and exhibit an example of visual communication that can affect everyone's view.