Mekandaki etkileşimli teknolojilerin çocuk kullanıcı üzerindeki etkisi
The impact of interactive technologies in spaces on child users
  1. Tez No: 776598
  2. Yazar: ELİF TEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada mekânlarda kullanılan etkileşimli teknolojilerin, çocuğun gelişimi üzerine etkisinin ortaya konularak, mekânların bu etkiyi göz önünde bulundurarak tasarlanmasına ve teknoloji kullanımına dikkat çekmek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel ilgi alanı, mekân çocuk ve teknoloji kavramları çerçevesinde, etkileşim temelinde ele alınarak bir araştırma problemi yaklaşımı ortaya konmuştur. Buna bağlı olarak 6 soruya cevap aranmıştır. Bu sorularla teknolojinin mekânsal kullanımı ve çocuk gelişimi üzerindeki etkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, 17 nitelikli örnek seçilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan örnekler, etkileşimli ögenin tanıtılıp etkileşim türünün belirlenmesi ve çocuk gelişimine etkisi olarak iki bölüm halinde tablo üzerinde analiz edilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda, bilişsel gelişim dönemlerine bağlı olarak, çocuklara mekânda sunulabilecek etkileşimli teknolojiler ile ilgili veri elde edilmiştir. Çocukların yaş gruplarına göre, etkileşimli ögelerin ilgi çekici formlarda tasarlanarak farklı duyulara hitap etmesi, sosyalleşmelerini sağlaması ve etkileşimi bittikten sonra da mekânsal bütünlüğü sağlayacak şekilde kullanılmasına yönelik, tasarım kriteri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to draw attention to the effect of interactive technologies used in spaces on the development of the child, to draw attention to the design of spaces with this effect in mind and to the use of technology. A research problem approach has been put forward by considering the main field of interest of the study on the basis of interaction within the framework of the concepts of space, children and technology. Accordingly, answers to 6 questions were sought. With these questions, it is aimed to reveal the spatial use of technology and its impact on child development. In this regard, 17 qualified samples were selected. The examples discussed within the scope of the study were analyzed on the table in two parts as the introduction of the interactive element and the determination of the type of interaction and its effect on child development. As a result of these evaluations, data on interactive technologies that can be presented to children in space, depending on the periods of cognitive development, have been obtained. According to the age groups of children, a design criterion has been established for the interactive elements to be designed in attractive forms to appeal to different senses, to enable them to socialize and to be used in a way that ensures spatial integrity after the interaction is over.