Hastanede yatarak izlenen lokalize akciğer tutulumlu COVID-19 hastaları ile yaygın tutulumlu hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri ile mortalite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of hospitalized COVID-19 patients with localized and extensive lung involvement in terms of clinical, laboratory features and mortality
- Tez No: 776644
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY TUNCER ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Çin'in Wuhan şehrinde Aralık 2019'da, artan pnömoni vakalarında yeni bir koronavirüs saptanmıştır. Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) olarak adlandırılan bu virüs, daha sonra 'SARS-CoV-2' olarak yeniden isimlendirilmiştir. Yaptığı hastalık ise Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) olarak adlandırılmıştır. Tüm dünyada vaka sayılarının hızla artması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edilmiştir. COVID-19 tanısında, RT-PCR (reverse transcription polymerase chain reaction/ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu) standart tanı yöntemidir. COVID-19 tanısı düşünülen hastalarda, yüksek çözünürlüklü görüntü verebilmesi ve yapıların anatomik olarak farklı açılardan görüntülenmesine izin vermesi nedeniyle erken tanı ve takipte Toraks Bilgisayarlı Tomografi (TBT) öne çıkan bir görüntüleme yöntemidir. Yaygın akciğer tutulumu olan hastalarda hastaneye yatış gereksinimi ve mortalite artmaktadır. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 tanısı ile hastanede yatarak tedavi gören hastalarda akciğer tutulumu yaygın olanlar ile lokalize olanların epidemiyolojik ve klinik özellikler, laboratuvar bulguları ve mortalite açısından kıyaslanmasıdır. Etkilenen akciğer hacmi ile hastalığın klinik seyri, hastaların oksijen ihtiyaçları, demografik verileri, komorbiditeleri, semptomları ve laboratuvar bulguları arasındaki ilişki değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğinde 9 Ağustos 2020–15 Ekim 2021 tarihleri arasında hastanede yatarak izlenen 18 yaş ve üzeri, SARS-CoV-2 PCR testi pozitif ve TBT çekilmiş hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların demografik verileri, kronik hastalıkları, hastaneye kabul sırasında bakılan vital bulguları, başvuru anındaki semptomları, laboratuvar parametreleri, aldıkları tedaviler ve hastanede kalış süreleri hasta dosyaları ve hastane bilgi yönetimi kayıtlarından incelendi. SARS-CoV-2 PCR sonuçları Halk Sağlığı Yönetim Sistemi kayıtlarından bakıldı. Hastaların hastaneye yatışları sırasında çekilen TBT'leri hastanemiz radyoloji kliniği tarafından değerlendirildi. Akciğer tutulumları lokalizasyon veya yaygınlık açısından farklı şekillerde gruplandırıldı. İlgili gruplar arasında epidemiyolojik ve klinik özellikler, laboratuvar bulguları ve mortalite açısından istatistiksel analizler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bağımsız kategorik değişkenlerin analizinde ki-kare ve Fisher kesinlik testleri kullanıldı. Sürekli değişkenlerin analizinde normal dağılım Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In December 2019, a new coronavirus was detected in the city of Wuhan, China, in increasing pneumonia cases. This virus, called the new type of coronavirus (2019-nCoV), was later renamed as 'SARS-CoV-2'. The disease was named as Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Due to the rapid increase in the number of cases all over the world, a pandemic was declared by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020. RT-PCR (reverse transcription polymerase chain reaction) is the standard diagnostic method for COVID-19. Chest Computed Tomography (CCT) is a prominent imaging method in early diagnosis and follow-up, as it provides high resolution images and allows structures to be viewed from different anatomical angles in patients with suspected COVID-19 diagnosis. The need for hospitalization and mortality increase in patients with common pulmonary involvement. The aim of this study is to compare the patients with common and localized lung involvement in terms of epidemiological and clinical features, laboratory findings and mortality in hospitalized patients with the diagnosis of COVID-19. The relationship between the affected lung volume and the clinical course of the disease, oxygen needs of the patients, demographic data, comorbidities, symptoms and laboratory findings will be evaluated. Materials and Methods: Patients aged 18 years and over, who were hospitalized in the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology of the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between 9 August 2020 and 15 October 2021, with positive SARS-CoV-2 PCR test and CCT performed, were evaluated retrospectively. Demographic data, chronic diseases, vital signs and symptoms during admission to the hospital, laboratory parameters, treatments received and length of stay in the hospital were analyzed from patient files and hospital information management records of all patients included in the study. SARS-CoV-2 PCR results were reviewed from the Public Health Management System records. CCT of the patients taken during their hospitalization were evaluated by the radiology clinic of our hospital. Lung involvements were grouped differently in terms of localization or volume. Statistical analyzes in terms of epidemiological and clinical characteristics, laboratory findings and mortality among the relevant groups were performed using the SPSS 24.0 package program. Chi-square and Fisher precision tests were used in the analysis of independent categorical variables. In the analysis of continuous variables, the normal distribution was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests.