Boya duyarlı güneş hücre materyalleri için yüksek polarizasyon hesaplamaları
Hyperpolarizability calculations for dye-sensitized solar cell materials
- Tez No: 776700
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, boya duyarlı güneş pillerinde duyarlılaştırıcı bir materyalin farklı konformeri için yapısal ve elektronik özellikler incelenmiştir. Hesaplamalar kuantum mekaniksel modelleme yöntemlerini içeren yaklaşımlar ile gerçekleştirilmiştir. Yapıların hesaplanan en yüksek işgal edilmiş orbital enerjileri ve en düşük işgal edilmemiş orbital enerjileri sırasıyla, iyodür elektrolitinin redoks çiftinin enerji seviyesi ve titanyum dioksit yüzeyindeki iletim bandı enerji seviyesiyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca duyarlılaştıcı konformerleri için statik ve frekansa bağlı yüksek polarizasyon hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplama sonuçlarında ortalama polarizasyon statik değerlerde C1>C3>C2 sıralamasına sahipken, diğer statik ve frekansa bağlı λ=532,2 nm'de polarizasyon ve yüksek polarizasyon hesaplamaları C1>C2>C3 sıralamasındadır. Frekanstan bağımsız ve frekansa bağlı dipol polarizasyon, yüksek polarizasyon hesaplamalarında büyük değerler, yapıların enerji bantları aralığının düşük enerjilerinde elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and electronic properties for the different conformers of a sensitizing material in dye-sensitized solar cells have been investigated. Calculations have been carried out by approaches including quantum mechanical modeling methods. The calculated highest occupied orbital and lowest unoccupied orbital energy levels of the structures have been compared with the energy level of the redox couple of the iodide electrolyte and the conduction band energy level on the titanium dioxide surface, respectively. In addition, static and frequency-dependent hyperpolarizability calculations have been made for the sensitizer conformers. In the calculation results, the average polarizabilities have the order of C1>C3>C2 in static values, while the other static and frequency-dependent polarizability and hyperpolarizability calculations at λ=532.2 nm are in the order of C1>C2>C3. The larger values in static and frequency-dependent dipole polarizability, hyperpolarizability have been obtained at lower energy band gaps of the structures.