İç mekan tasarımı sürecinde malzeme seçim aracı olarak çok kriterli karar verme yaklaşımının kullanılması
Using multi-criteria decision making approach in the process of interior design as a material selection tool
  1. Tez No: 776707
  2. Yazar: DENİZ SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İç mekan tasarımında, tasarımın gerekliliklerine uygun bir malzeme seçmek genellikle zordur. Çünkü farklı niteliklerde pek çok malzeme vardır ve genellikle bir malzeme, içmimarın tasarımında ihtiyaç duyduğu niteliklerin hepsini birden karşılayamaz. Bu durumda, beklentileri en fazla karşılayan malzemenin hangisi olduğunun belirlenmesi gerekir. Çok sayıda malzemenin, sınırlı sayıdaki kritere göre değerlendirilmesi süreci, çok kriterli karar verme problemi olarak tanımlanır. Çok kriterli karar verme için farklı yöntemler önerilmiştir ancak hesaplamalarındaki basitlik ve yöntemin kişisel olarak çok sayıda parametre belirlemeyi gerektirmemesi nedeniyle, Topsis yöntemi öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, iç mekan tasarımı sürecinde malzeme seçim aracı olarak Topsis yönteminin kullanılabileceği gösterilmiş, kullanıcının bu süreci rahatça yönetmesi için MS Excel tabanlı bir program geliştirilmiştir. Malzeme seçimi sürecine örnek olmak üzere üç farklı senaryo türetilmiş geliştirilen program kullanılarak türetilen senaryolar için zemin kaplama malzemesi seçimleri yapılmıştır. Geliştirilen program esnektir. Yeni malzemeler ve kriter seçenekleri eklendiği taktirde, programın duvar veya tavan kaplama malzemesi seçimlerinde kullanılması mümkündür. Ayrıca program maliyet yönünden bir sıkıntı yoksa beklentileri en çok karşılayan malzemeleri, eğer maliyet önemli bir kriterse, fayda-maliyet analizi yaparak ödenen birim paraya karşılık beklentileri en çok karşılayan malzemeleri başarıyla sıralamaktadır.
Özet (Çeviri)
In interior design, it is often difficult to choose a material that meets the requirements of the design. Because there are many materials with different qualities, and usually one material cannot meet all the qualities that an interior architect needs in his design. In this case, it is necessary to determine, which material meets the expectations the most. The process of evaluating a large number of materials according to a limited number of criteria is defined as a multi-criteria decision problem. Different methods have been proposed for multi-criteria decision making, but the Topsis method stands out due to the simplicity of its calculations. In this study, it has been shown that Topsis method can be used as a material selection tool in the interior design process, and an MS Excel-based program has been developed for the user to easily manage this process. Three different scenarios are derived as examples for the material selection process. Floor covering material selections were made for the scenarios derived using the developed program, and the results were examined. The developed program is flexible. If new materials and criteria options are added, it is possible to use the program for material selection of other interior surfaces, such as wall or ceiling covering material selection. In addition, if there is no problem in terms of cost, the program lists the materials that meet the expectations the most, and if the cost is an important criterion, it lists the materials that meet the expectations most in return for the unit money paid with cost-benefit analysis.