Basra şehir hastanelerinde acil ve nöroşirurji servislerindeki hemşirelerin glasgow koma skalasına ilişkin bilgisi
Nurses knowledge concerning glasgow coma scale in emergency and neuro surgical wards in Basra City Hospitals
  1. Tez No: 776885
  2. Yazar: ESSAM HASAN ABD-AL-ALLY AL-SHAHEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Travmatik yaralanmalar dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir ve travmatik beyin hasarı bu panoramanın önemli bir belirleyicisidir. Dünya üzerinde sözel yanıt, motor aktivite ve göz hareketlerini değerlendirmek amacıyla Glasgow Koma Skalası (GKS), yoğun bakım hemşireleri tarafından sıklıkla kullanılmakta olan bir bilinç değerlendirme skalasıdır. Bu araştırma, Irak Basra Şehrindeki Basra Eğitim Hastanesi Beyin Cerrahisi ve Acil Servisinde çalışan hemşirelerin GKS'ye ilişkin bilgisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında 100 hemşire ile görüşülmüştür. Bu amaçla hemşireler tarafından cevaplandırılmak üzere araştırmacılar tarafından 23 soruluk bir veri toplama formu hazırlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin sunumunda frekans (sayı, yüzde) ve ki-kare analizleri kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların %58'ini 25 yaş altının oluşturduğu, %55''lik bir oranla erkeklerin çoğunlukta olduğu, %54'ünün evli olduğu belirlenmiştir. İncelenen gruplar için çalışma süresi düzeyine bakıldığında %55'inin 0 – 5 yıl arasında çalıştığı, eğitim durumunun daha çok (%47) iki yıllık hemşirelik enstitüsü mezunu olduğu, gelir düzeyi açısından genel olarak çalışan hemşirelerin memnun oldukları (%55), sigara kullanım oranının %56 ve acil ünitede çalışma oranının daha yüksek olduğu (%55) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traumatic injuries are an important cause of morbidity and mortality worldwide, and traumatic brain injury is a significant determinant of this panorama. Glasgow Coma Scale (GCS) is a measure of patient awareness or continuous that is nessessary frequently used by I.C.U intensive care units and neurosurgery ward , nurses around the world for the purpose of evaluating a patient's to verbal response and motor activity and eye movements. This research was conducted as a descriptive study to examine the nurses' knowledge working in the Brain Surgery and Emergency Department of Basra Training Hospital in Basra, Iraq. 100 nurses were interviewed within the scope of the research. For this purpose , a total information or data of G.C.S form with the ( 23 ) multiple questions was prepared by the good researchers to be responded by the nurses. Frequency (number, percentage) and chi-square analyzes were used in the presentation of the data obtained from the research. In the study, it was determined that 58% of the participants were under the age of 25, 55% were men in the majority, and 54% were married. When examining the employment levels of the groups examined, it was found that 55% of them worked between 0-5 years and that their education level was mostly (47%) graduates of a two-year nursing institute. of income level. The working nurses were generally satisfied (55%), the smoking rate was 56%, and the emergency room work rate was higher (55%).