Sakarya ilinde 18-30 yaş tenisçilerde yeni tip korona virüse (COVİD-19) yakalanma kaygı düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkininincelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety levels andsleep quality of catching new type of corona virus (COVİD-19) in18-30 years of tennis players in Sakarya
  1. Tez No: 776966
  2. Yazar: HARUN KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma ile Sakarya ili örnekleminde tenis sporcularında yeni tip korona virüse (Covid-19) yakalanma kaygı düzeyleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla online veri formu üzerinden anket yöntemi ile 18-30 yaş arası katılımcılara ulaşılmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda literatür taraması yapılarak daha önce yapılan çalışmalardan yola çıkarak anket soruları belirlenmiştir. Bu amaçla kullanılan Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği ve Buysse ve ark. tarafından 1989 yılında geliştirilmiş olan Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package of Social Sciences) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans tabloları, aritmetik ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Çalışmamızda toplanan verilerin analizinde iki bağımsız grup ortalamasının karşılaştırılmasında kullanılan bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Ayrıca ikiden fazla bağımsız grup ortalamasının karşılaştırılması amacıyla varyans analizi yapılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda sporcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygısı düzeyleri ile uyku kaliteleri arasında anlamlı ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Söz konusu çalışma, halen etkisini yaşamın farklı alanlarında gözlediğimiz Covid-19 salgını ile ilgili faktörleri aydınlatmasının yanında ani değişen koşulların sporcuların performansı üzerine etkilerini anlamak ve bu konuda önleyici tedbirler alarak, planlamalar yapmak açısından da yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the anxiety levels of catching the new type of corona virus (Covid-19) and sleep quality in tennis players in the Sakarya province sample. For this purpose, participants between the ages of 18-30 were reached with the survey method via the online data form. In line with the research purposes, literature review was conducted and survey questions were determined based on previous studies. Athletes' Anxiety of Conceiving New Type Coronavirus (Covid-19) Scale used for this purpose and Buysse et al. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) scale, which was developed by Dr. in 1989, was used. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 (Statistical Package of Social Sciences) statistical program. Frequency tables, arithmetic mean and standard deviation were used in the analysis of the data. In the analysis of the data collected from our study, the independent sample t-test, which is used to compare the means of two independent groups, was used. In addition, variance analysis was performed to compare the mean of more than two independent groups. Pearson correlation coefficient was used to examine the relationship between two variables. As a result of the findings, it was concluded that there is no significant relationship between the anxiety levels of the athletes to catch the new type of coronavirus and their sleep quality. In addition to illuminating the factors related to the Covid-19 epidemic, the effects of which we still observe in different areas of life, this study will also be a guide in terms of understanding the effects of sudden changing conditions on the performance of athletes and taking preventive measures in this regard and making plans.