Religion, memory, and sense of belonging: The tradition of memorization of the Qur'an in Turkey (1923-1950)
Din, aidiyet ve hafıza: Türkiye'de hafızlık geleneği (1923-1950)
- Tez No: 777652
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ulus-devlet yapıları, birçok coğrafyada yeni politikaların oluşumunu beraberinde getirmiştir. Nitekim, kimlik ve vatandaşlık sorunu ileriki dönemlerde yaşanacak olan siyasi, toplumsal ve kültürel krizlerin zeminini oluşturmuştur. Sekülerleşme, modernleşme, batılılaşma ve ulusallaştırma ekseninde yüzyıllardır toplumda var olan; toplumsal, kültürel, siyasi, etnik ve dini yapıları yok etmeye çalışan yeni ulus devleti projesi, Osmanlıdan miras kalan bu coğrafyalarda derin travmalara, kopuşlara ve kırılmalara neden olmuştur. Türkiye'de 1923'te başlayan ve 1950'de kırılmaya uğrayan otoriter sekülerleşme süreci, dindar toplumun ve dini grupların tarihini ve hafızasını büyük ölçüde etkilemiş ve şekillendirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti erken dönem egemen ideolojileri, Müslümanların sosyal hayatı, kimliği ve dindarlığı üzerinde derinden değişim ve dönüşüme sebep olmuştur. Devletin fiziki ve psikolojik şiddet araçları devreye sokularak seküler ulus-devlet projesinin seküler ideoloji ve politikaları uygulanmaya zorlanmıştır. Tek-parti rejimi olarak adlandırılan bu dönemde Müslüman toplum içerisinde en çok etkilenen gruplardan bir tanesi, Kur'an'ı öğrenmeye çalışan sıradan insanlar ve Hafızlar olmuştur. Hafızlar, tek parti dönemi yaptırımlarının ve şiddet içeren siyasetlerinin sebep olduğu parçalanmışlıklara rağmen, sıkı ve zor şartlar Kur'an-ı Kerimi öğrenmeye çalışarak tarihsel süreç içerisinde var olma mücadelesi vermişlerdir. Bu çalışmada, Hafızların yaşadıkları tarihi süreçte sahip oldukları dini kimlikler açısından devlete dair algılarındaki düşünceleri elde etmek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda, bu çalışma, otoriter sekülerleşme politikalarına şahit olan Hafızların döneme dair hayat hikâyeleri, sözlü anlatıları ve deneyimleri hakkında geniş bilgi edinmeyi amaçlayan bir saha araştırmasıdır. Özellikle 1923-1950 döneminde yaşamış olan Hafızların hayat hikâyeleri ekseninde din, hafıza ve aidiyet olgularına odaklanılmaktadır. Bu çalışmada, Hafızların bakış açısıyla hadiseleri keşfetmek için sözlü tarih yöntemi kullanılmıştır. Dolayısıyla bu tezde, resmi tarih yazımında göz ardı edilmeye ve unutulmaya çalışılan tarihi gerçekler gündeme getirilerek hafıza çalışmalarının yeniden değerlendirilmesine olanak sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
After the First World War, the emergence of nation-states brought new policies to many countries. Notably, the issue of identity and citizenship consequently became the basis of the political, social, and cultural crises and contestations. The case of the newly founded Turkish nation-state, which was based on secularization, modernization, Westernization, and nationalization, has consciously destroyed or undermined the social, cultural, political, ethnic, and religious structures that have existed in the Ottoman Empire for centuries. The formation of the Turkish nation-state resulted in deep traumas, ruptures, and fractures in the social fabric of the society and in the political milieu. The authoritarian secularization policies starting from 1923 to 1950, have profoundly influenced and shaped the history and memory of the religious communities. Dominant ideologies of the early Republican periods in Turkey have had many impacts and longlasting transformations on the social life, identity, and religiosity of ordinary Muslims. Psychological and physical tools of the violence of the state were imposed on them to implement secular policies and ideologies of the secular Turkish nation-state project. In this period of one-party regime, one of the most affected groups in the society was pious Qur'an memorizers (Hafızlar) who tried to learn the Qur'an under strict conditions. Qur'an memorizers, being one of the most marginalized and violated groups, have struggled to exist and survive in these historically dire conditions, despite the brutalities inflicted by the single party's sanctions and violent policies. The principal objective of this study is to obtain and evaluate the perceptions, experiences, and life stories of Qur'an memorizers regarding the state policies and brutalities they encountered in that era. This study particularly focuses on the relations between state, religion, memory, identity, and sense of belonging in the world of Qur'an memorizers in the years between 1923-1950.