Spinal anestezi ile yapılan endoskopik ürolojik cerrahilerde pasif bacak kaldırma testinin hemodinami ve serebral oksijenizasyon üzerine etkileri
The effects of passive leg raise test on hemodynamy and cerebral oxygenization in endoscopic urologic surgery performed with spinal anesthesia
  1. Tez No: 777844
  2. Yazar: TUĞÇE ELİF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Spinal anestezi pek çok merkezde yaygın olarak kullanılan bir anestezi yöntemidir. spinal anestezi sonrası gelişen hipotansiyon ile çok sık karşılaşılmakta, anestezi güvenliği ve hasta konforu sarsılmaktadır. Spinal anestezi sonrası gelişen vazodilatasyona bağlı hipotansiyon ve buna bağlı görülen serebral deoksijenizasyon en yaygın yan etkilerdendir. Bu çalışma ile amacımız hastaya fazla sıvı yüklemeden, inotrop ve vazopressör desteği sağlamadan hemodinamiyi korumak ve böylece serebral oksijenizasyonu sağlamaktır. Pasif bacak kaldırma testinin kan basıncı ve kalp atım hızı üzerine koruyucu etkisi olduğu gösterilememesine rağmen serebral oksijenizasyonun korunmasının sağlanmasında etkili olabileceği gösterilmiştir. Spinal anestezi ile yapılan cerrahilerde etkisini değerlendirmek için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Spinal anesthesia is a widely used anesthesia method in many centers. Hypotension developing after spinal anesthesia is very common, and anesthesia safety and patient comfort are compromised. Hypotension due to vasodilation after spinal anesthesia and cerebral deoxygenation are the most common side effects. Our aim with this study is to maintain hemodynamics and thus to provide cerebral oxygenation without overloading the patient with fluid, providing inotropic and vasopressor support. Although the passive leg lift test has not been shown to have a protective effect on blood pressure and heart rate, it has been shown to be effective in maintaining cerebral oxygenation. More studies are needed to evaluate the effect in surgeries performed with spinal anesthesia