Asemptomatik COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda koroner bypass cerrahisi sonuçları
Coronary bypass surgery outcomes in patients recently recovered from asymptomatic COVID-19 infection
- Tez No: 777946
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Günümüzde açık kalp cerrahisinin en sık uygulanan komponenti koroner arter bypass cerrahisidir. 2019 yılında başlayan Covid-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp cerrahisi prosedürlerini ve bunların içinde de en önemli olarak koroner bypass cerrahisini etkilemiştir. Pandemi süresince ve sonrasında yapılan sınırlı sayıda çalışma kardiyak cerrahi öncesi Covid-19 geçiren hastaların sonuçlarını incelese de, hastalığı asemptomatik olarak atlatmış hastaların koroner bypass cerrahisi sonrası postoperatif sonuçlarını inceleyen kapsamlı bir çalışma yoktur. Çalışmamızın amacı, pandemi döneminde ve günümüzde güncel olarak genel hasta popülasyonun çoğunu etkileyen covid enfeksiyonunu asemptomatik olarak geçiren hastalardaki sonuçları incelemektedir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde, 2021-2022 yılları arası, koroner arter bypass cerrahisi yapılan, operasyon öncesi asemptomatik olarak covid enfeksiyonu geçirmiş 37 hasta ve hiç covid enfeksiyonu geçirmemiş 39 hasta dahiliyet kriterlerini karşılayarak çalışmaya dahil edilmiştir. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 76 hastanın ortalama yaşı 63,4 ± 8,5 olarak bulunmuş ve bu hastaların 14'ü kadın (%18,4) ve 62 tanesi erkek idi (%81,6). Preoperatif demografik veriler, kullanılan ilaçlar ve rutin CABG hastalarında yapılması gereken görüntüleme, laboratuar parametreleri ve semptomatoloji olarak iki grup arasında anlamlı fark oluşturan bir bulgu yoktu. En sık görülen semptom her iki grupta da 53 hasta ile (%63,7) efor anjinası idi. Intraoperatif ve postoperatif verilerde de gruplar arası anlamlı fark oluşturan bir parametre olmayıp, mekanik ventilasyondan ayrılma, postoperatif komplikasyon, inflamatuar markerlar, NIV ve servis oksijen ihtiyacı olarak iki grup da benzer bulgulara sahipti. Ancak grup içi analizlerde hastaların preoperatif inflamatuar markerları, enfeksiyon parametreleri, PaO2 ve PaCO2 değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde fark olduğu saptanmıştır. Postoperatif olarak covid grubunda 1 hastada mortalite görülmüştür ancak istatistiksel olarak anlamlı değildir. Postoperatif komplikasyon gelişme oranı ise istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde covid grubunda daha fazladır. (p4 hafta) arasında da bakılan parametreler açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç: Çalışmamızda yaptığımız kontrol ve deney grupları arasındaki karşılaştırmada iki grup arasında geçirilmiş asemptomatik covid enfeksiyonuna bağlı mortalite ve morbiditeyi erken dönemde etkileyen bir parametre bulunamamıştır. Genel önerilerin aksine erken asemptomatik olarak enfeksiyonu geçirmiş hastaların erken dönem operasyona alınması, bekleme periyodu sonrası daha geç dönemde operasyona alınan hastalara kıyasla değerlendirilen parametreler açısından anlamlı bir fark barındırmamıştır. Grup içi farklılıklar CABG operasyonlarından sonra inflamasyon yükünün artışına bağlı beklenen değişiklikler olup, konu ile ilgili daha geniş hasta gruplu, aşılanma açısından sınıflandırma da yapılabilen ve daha uzun takip zamanlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Coronary artery bypass surgery is today's most commonly performed component of open heart surgery. The Covid-19 pandemic, which started in 2019, has affected cardiac surgery procedures and, most importantly, coronary bypass surgery in our country and worldwide. Although a limited number of studies conducted during and after the pandemic which examined the relationship of Covid -19 and the postoperative outcomes of cardiac surgery, there is no comprehensive study examining the postoperative outcomes of patients undergone coronary bypass surgery who survived the disease asymptomatically initially. Our study examines the results in patients who had history of asymptomatic covid infection, which currently affects most of the general patient population especially during the pandemic period, that undergone coronary bypass surgery. MATERIAL AND METHODS: 37 patients who had history of asypmtomatic covid infection and 39 patients who didn't have history of a covid infection that undergone coronary artery bypass surgery between 2021-2022 at Health Sciences University, Ankara City Hospital Cardiovascular Surgery Clinic,, were included in the study after meeting the inclusion criteria and preoperatively, Intraoperative and postoperative results were reviewed retrospectively. RESULTS: The mean age of 76 patients in our study was 63.4 ± 8.5 years, and 14 (18.4%) of these patients were female and 62 (81.6%) were male. There was no significant difference between the two groups in terms of preoperative demographic data, preoperative medications, routine imaging, laboratory parameters and symptomatology. The most common symptom was exertional angina that is seen 53 patients in total (63.7%) in both groups. There was no parameter that caused a significant difference between the groups in intraoperative and postoperative data, and both groups had similar findings such as weaning time from mechanical ventilation, postoperative complications, inflammatory markers, NIV, and service oxygen requirement. However, in group analyzes, it was determined that there was a statistically significant difference in terms of preoperative inflammatory markers, infection parameters, PaO2 and PaCO2 values. Postoperative mortality was observed in 1 patient in the covid group, but it was not statistically significant. The rate of postoperative complications was higher in the covid group, which was statistically significant. (p4 weeks). CONCLUSION: In the comparison between the control and the targeted groups in our study, for patients undergoing coronary bypass surgery no parameter affecting mortality and morbidity due to previous asymptomatic covid infection was found between the two groups in the early follow-up period. Contrary to the general recommendations, the early operation of the patients who had a previous asymptomatic infection did not show a significant difference in terms of the parameters evaluated compared to the patients who were operated in the later period after the waiting period. Intra-group differences were expected as inflammatory burden increases after CABG operations, and studies with larger patient groups, which can also be classified in terms of vaccination, with longer follow-up time is needed.