Mardin ili doğal kaynak sularının mevsimsel olarak fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of seasonal physical, chemical and microbiological properties of natural spring waters in Mardin province
- Tez No: 778685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mardin ili içme ve kullanma suyu ihtiyacının yaklaşık olarak %70'i doğal kaynak sularından karşılanmaktadır. Bu nedenle Mardin ilinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nusaybin Beyazsu, Dargeçit Akbelen, Kızıltepe Beşdeğirmen, Kızıltepe Yedikardeş ve Artuklu Kayacan doğal kaynak sularının insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe uygunluğunun araştırması için söz konusu kaynaklardan mevsime bağlı olarak fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda her bir kaynaktan 36 adet toplamda 180 adet su numuneleri alınıp suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapıldı. Suyun fiziksel analizleri Hach Lange Dijital ölçer problu hach HQ440d, bulanıklık parametresi Hach Lange TU 5200, kimyasal analizler Lange Dr 3900 spekrofotometri cihazı, e.coli ve koliform bakteri analizleri membran filtrasyon yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
70% of the drinking and utility water needs of Mardin province are met from natural spring waters. For this reason, it is aimed to evaluate the physical, chemical and microbiological properties of the natural spring waters of Nusaybin Beyazsu, Dargeçit Akbelen, Kızıltepe Beşdeğirmen, Kızıltepe Yedikardeş and Artuklu Kayacan, which meet the drinking water needs of Mardin province, depending on the season, in order to investigate the compliance with the regulation on waters intended for human consumption. In our study, a total of 180 water samples, 36 from each source, were taken and physical, chemical and microbiological analyzes of the water were made. Physical analyzes of water were studied by Hach Lange Hach HQ440d with digital meter probe, turbidity parameter was Hach Lange TU 5200, chemical analyzes were performed by Lange Dr 3900 spectrophotometry device, e.coli and coliform bacteria analyzes were performed by membrane filtration method.