Türkiye'de arıcılık sigortası için aktüeryal prim hesabı
Actuarial premium calculation for beekeeping insurance in Turkey
- Tez No: 778994
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN HAMURKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, arıcılık sektörünün önemini vurgulayarak Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin 2014-2021 yılları arasındaki arıcılık sigorta poliçe verilerine göre Türkiye geneli ve coğrafi bölgeleri için aktüeryal primlerin hesaplanmasıdır. Bu amaca uygun olarak öncelikle bir kümeleme analizi yapılmış ve illerin hasar oranları dikkate alınarak benzerlikleri ortaya konulmuştur. Çalışmada Türkiye geneli ve coğrafi bölgeler için toplam hasar kolektif risk modeli ile modellenmiştir. Beklenen toplam hasar ve toplam hasarın varyansı elde edilerek farklı prim hesaplama ilkelerine göre Türkiye geneli ve coğrafi bölgeler için toplam hasara ilişkin prim hesaplamaları elde edilmiştir. Sonuçların bölgeler ve iller bazında karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, emphasizing the importance of the beekeeping sector, is to calculate the actuarial premiums for the general and geographical regions of Turkey according to the beekeeping insurance policy data of the enterprises operating in Turkey between the years 2014-2021. In accordance with this purpose, first of all, a clustering analysis was made and the similarities of the provinces were revealed by considering the claim rates. In the study, the total claim was modeled with the collective risk model for Turkey in general and for the geographical regions. By obtaining the expected total loss and the variance of the total loss, premium calculations for the total loss for Turkey and geographical regions were obtained according to different premium calculation principles. The results were compared on the basis of regions and provinces.