Cumhuriyetin ilk on yılında yaşamış yazarların (Halide Edip Adıvar, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu) romanlarında Millî Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yılları
The National Struggle and the first years of the Republic in the novels of authors (Halide Edip Adıvar, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu) who lived in the first ten years of the Republic
- Tez No: 779306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Millî Mücadele ve onu hazırlayan süreç, Türk edebiyatında bu dönemi konu alan romanlarda yer almıştır. Özellikle 1920 yılı ile 1950 yılları arasında Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte birçok yazar eserlerinde bu iki başlığa odaklanmıştır. Bu konuda kaleme alınan eserler ve yazarlar sayesinde ortaya bir inkılâp kanonu çıkmıştır. Dönemin aydınlarından Halide Edip Adıvar, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bu sürece tanıklıkları, kimi romanlarına kaynak olmuştur. Yazarların kaleme alınan romanları sadece estetik bir kaygı taşımamıştır aynı zamanda tarihî bir anlatı görevi üstlenmiştir. Böylece tarih ve edebiyatın iş birliğinden hareketle bu romanlarda kolektif bir bilinç ortaya konarak yeni kurulan Türk devletinin ulus kimlik inşasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The National Struggle and the process that prepared it took place in the novels of this period in Turkish literature. Especially between 1920 and 1950, with the proclamation of the Republic, many writers focused on these two topics in their works. Thanks to the works and authors written on this subject, a canon of revolution has emerged. The testimonies of Halide Edip Adıvar, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin and Yakup Kadri Karaosmanoğlu, who were intellectuals of the period, to this process became the source of some of their novels. The novels written by the authors did not only carry an aesthetic concern, but also took on a historical narrative task. Thus, based on the cooperation of history and literature, a collective consciousness was revealed in these novels and a contribution was made to the construction of the national identity of the newly established Turkish state.