Co-60 gamma radyasyonu ile çalışan bireylerin biyolojik dozimetresi
Biological dosimetry of persons working with Co-60 gamma radiation
  1. Tez No: 77961
  2. Yazar: ASLI TOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET dozimetrisi“ 'Co-60 gamma radyasyonu ile çalışan bireylerin biyolojik Rayasyon teknolojisinin artmasına parelel olarak bu alanda çalışan bireylerin sayısı da artmıştır. Bu yüzden radyasyon ile çalışan veya çalışmayan bireylerin sağlıklarını korumak için radyasyon monitöringi önem kazanmıştır. Radyasyon monitoringinde fiziksel dozimetri önemli bir yer tutmaktadır. Fakat fiziksel dozimetri her zaman yeterli olamamaktadır. Fiziksel dozimetrinin olmadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda biyolojik dozimetriden faydalanılmaktadır. Bu çalışmada da biyolojik dozimeri ölçümlerine zemin hazırlamak için Co-60 gamma radyasyonuna ait bir kontrol doz-cevap eğrisi oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaçla alınan kanlar farklı radyasyon dozlarında ışınlanmıştır. Bu çalışmadaki ışınlamaların homojenitesi, ”U testi" yardımı ile testedilerek belirlenmiştir. Disentrik dağılımlarının Poisson dağılımına uyduğu ve dolayısı ile ışınlamaların homojen olarak yapıldığı belirlendikten sonra aberasyonlar ile doz noktalan arasındaki ilişki Lineer Kuadratik formül kullanılarak %95 güvenirlik sınırları ile birlikte çizilmiştir. Elde edilen kontrol doz-cevap eğrilerinin literatürlerde belirtilen diğer eğrilerle uyum gösterdiği belirlendi. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde Alcyon II Co-60 teleterapi cihazında çalışan bireylerin absorbe etmiş oldukları dozlar, elde edilen kontrol doz-cevap eğrilerindeki Lineer Kuadratik formülün parametreleri kullanılarak Qdr metodu ile hesaplanmıştır. Hesaplanan dozların ICRP'nin 1977'de açıkladığı radyasyon ile çalışan bireyler için yıllık maksimum müsade edilen dozun (50 mSv) altında olduğu (0.10 mSv'den az) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'Biyolojik dosimetry of persons working with Co-60 gamma radiation“ Development of radiation technology have resulted in an increase in the numbers of people working with it. Therefore it has increasingly been important to monitor the radiation in order to protect people's health. Physical dosimetry plays an important role in monitoring. But it doesn't always function properly. The need arise for biological dosimetry at times where physical dosimetry stays insufficient or in absence of physical dosimetry. In this study to establish Co-60 gamma radiation dose-response curves for chromosome aberrations were aimed. For this purpose peripheral whole blood that were taken from healthy individuals were irradited at differet radiation doses. The homojenity of irradiation was tested using ”U test". The relationship between chromosome aberrations and radiation dose were drawn by using Lineer Quadratic formula with its %95 confidence limits after observing the distribution of aberrations followed the Poisson distribution. It was observed that the curve and its Lineer Quadratic parameters were similar to that found in literature. The absorbed radiation doses of the test group consisting of people had been working with Alcyon II Co-60 teletherapy machine in the Oncology Institute of the Istanbul University were estimated using the Lineer Quadratic parameters of control dose-respons curves of this study in Qdr method. Estimated radiation doses (0.10 mSv) were less than the permisibble radiation limit per year (50 mSv) as anounced by ICRP in 1977. VI