Dış mekân elektromanyetik maruziyet seviyesinin yapay sinir ağı ve bulanık mantık ile tahmini
Estimating of electromagnetic exposure level in outdoors with artificial neural network and fuzzy logic
- Tez No: 779763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KARPAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Elektromanyetik (EM) kaynakların insan hayatındaki önemi teknolojinin gelişmesiyle birlikte artmaktadır. Elektromanyetik radyasyon çevrede var olan elektronik cihazları ve daha da önemlisi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Günümüzde bahsedilen sorunları tetikleyebilen yapılardan biri olan baz istasyonu bir bölgedeki insan yoğunluğu ile orantılı olarak radyasyon yaymaktadır. Hastaneler, konser alanları, askeri kışlalar, okullar, alışveriş merkezleri gibi insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda elektromanyetik maruziyet diğer bölgelere göre daha fazladır. EM seviyelerini izin verilen sınırların altında tutmak için bu alanlardaki elektromanyetik radyasyon yoğunluğu hakkında sürekli endişe göstermek önemlidir. Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi'nde 55000'den fazla öğrenci ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bir tıp fakültesi hastanesi bulunmaktadır. Bu nedenle EM düzeyini tespit etmek ve bu değeri ulusal standartların altında tutmak önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kampüs genelinde EM seviyelerini incelemek için insan yoğunluğunun çok yüksek olduğu noktalarda elektrik alan şiddetleri statik olarak ölçülmüştür. Elde edilen ölçümler sonucunda yapay sinir ağı ve bulanık mantık yöntemleri ile elektromanyetik alan şiddeti tahmini için modeller geliştirilmiştir. Oluşturulan modeller kullanılarak ölçüm yapılmayan noktalarda elektromanyetik alan seviyesi tahmini yapılmış, ölçüm sonuçlarıyla doğrulanmış ve modellerin performansları karşılaştırılmıştır Ölçüm sonuçları ve tahmin sonuçları, ulusal (BTK) ve uluslararası (ICNIRP) standartların belirlediği sınırlar içinde değerlendirilmiştir. Son olarak, ölçüm tahmin sonuçları, ölçüm noktalarına ve ortalama elektrik alan şiddeti yoğunluğuna göre haritalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of electromagnetic sources in human life is increasing with the development of technology. Electromagnetic radiation triggers some problems in our lives such as electromagnetic interference and human health problems. The electromagnetic radiation level emitted by the base station increases in proportion to the density of people in an area. Electromagnetic exposure is higher in areas where people are concentrated, such as hospitals, concert venues, military barracks, schools, shopping centers, compared to other regions. It is important to show constant concern about the intensity of electromagnetic radiation in these areas in order to keep EM levels below the permissible limits. Uludağ University Görükle Campus has a medical faculty hospital, which is visited by more than 55000 students and thousands of people every day. Therefore, it is important to determine the EM level and keep this value below the national standards. In this study, electric field values were measured statically at very high human density points to examine EM levels throughout the campus. As a result of the measurements obtained, models for electromagnetic field estimation were developed with artificial neural network and fuzzy logic methods and the electromagnetic field value was estimated by determining the best estimation model at the points where no measurement was made. In addition, measurement results and estimation results are evaluated within the limits set by national (BTK) and international (ICNIRP) standards. Finally, the measurement estimation results are mapped according to the measurement points and the average electric field intensity.