Bzaı balık patojenlerinin APİ 20E hızlı tanı yöntemiyle araştırılması
The Usefulness of the API 20E system for the identification of some bacterial fish pathogenes
- Tez No: 77993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET BAZI BAKTERİYEL BALIK PATOJENLERİNİN API 20E HIZLI TANI YÖNTEMİYLE ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada Yersinia ruckeri ve Pasteurella piscicida suşları APİ 20E hızlı tanı sistemi kullanılarak araştırıldı. Araştırmada Yersinia ruckeri suşları için 20, 22, 25 ° C ' lerde, 24, 48, 72 saatlik inkübasyon sürelerinde olmak üzere toplam dokuz farklı inkübasyon periyodu kullanılmıştır. Pasteurella piscicida suşu için 22, 25 ° C ' lerde, 24, 48, 72 saatlik inkübasyon sürelerinde olmak üzere toplam altı farklı inkübasyon periyodu kullanılmıştır. Yersinia ruckeri suşları testlerin büyük kısmında standart metotla paralellik gösterirken inkübasyon periyoduna bağlı olarak CIT ( Sitrat ), GEL ( Jelatin ), SOR ( Sorbitol ), VP testlerinde, nadirende ADH ( Arjinin ), LDC ( Lizin ) testlerinde farklı reaksiyonlar vermiştir. Pasteurella piscicida susu 24 saatlik inkübasyonlarda Glukoz testine ( - ) reaksiyon gösterdiği için bu inkübasyon periyodundaki çalışmalar dikkate alınmamış, diğer inkübasyon periyotlarında homojen bir yapı görülmüştür. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE USEFULNESS OF THE API 20E SYSTEM FOR THE IDENTTFICATION OF SOME BACTERIAL FISH PATHOGENS In this study the feasibility of the API 20E system for the identification of Yersinia ruckeri and Pasteurella piscicida strains was evaluated. For Yersinia ruckeri strains, 20, 22, 25 °C and 24, 48, 72 hours of incubation periots were used, totaly nine different incubation periods were checked. F 'or Pasteurella piscicida strain 22, 25 ° C and 24, 48, 72 hours of incubation periots were used. And as a result six different incubation periods were checked. Yersinia ruckeri strains showed mostly the same results with the standart methods. Only in some of the tests ( CIT, GEL, SOR, VP ) showed different results in different incubation temperatures. And only in very few tests like ADH and LDC Pasteurella piscicida strain showed negative results in Glucose test in 24 hours incubation periods. But the other incubation periods and temperatures were in similar with the standart test methods 51