Target-oriented utility for interdiction of transportation networks
Ulaşım ağlarının korunması için hedefe yönelik fayda teorisi modeli
- Tez No: 780197
- Danışmanlar: PROF. DR. VICKI M. BIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Wisconsin-Madison
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Optimum kaynak tahsisi, kritik altyapıların korumasında karşılaşılan önemli zorlukların basinda gelmektedir. Saldırganın (terörist grup) genellikle savunanın (güvenlik birimleri) güvenliğe yaptığı yatırımı gözlemleyebilmesi ve strateji seçimini buna göre uyarlayabilmesi nedeniyle, çok sayıda araştırma oyun teorisi kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu modellerin çoğu, savunma yatırımlarının caydırıcılığını dikkate almadığından dolayı, bir saldırıyı caydırmak için daha az yatırım yeterli olabilecekken kaynakların boşa harcanmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, savunanın bir saldırıyı caydıracak savunma yatırımı seviyesinden emin olmadığını varsayılmakta ve olasılık dağılımı ile modellenmektedir. Caydırıcılık olasılığını hesaba katarak savunma yatırımı seviyesini optimize etmek için hedefe yönelik fayda teorisi kullanılmıştır. Öncelikle modellerimizi basit sistemlere uygulayarak (sadece iki bileşenli paralel ve seri sistemler) modeller test edilmiştir. Bu sistemlerde, önerilen savunma yatırımlarının caydırıcılığını dikkate alındığı hedefe yönelik fayda teorisi modelinin önemli ölçüde maliyetleri azalttığı gösterilmiştir. Daha sonra, modeller ulaşım ağlarının daha etkin ve verimli korunması için genişletilmiştir. Bir ulaşım ağında bir saldırganı engellemek için en uygun yatırım düzeyini belirleyen model hedefe yönelik fayda teorisi ve karma tamsayılı programlama kullanılarak oluşturulmuştur. Modelimiz, bir saldırının başarı olasılığını azaltmak ve buna bağlı olarak saldırıları caydırmak için, detektörlerin bir ulaşım ağına en uygun şekilde nasıl yerleştirilmesi gerektiği problemini çözmektedir.
Özet (Çeviri)
Optimal resource allocation in security has been a significant challenge for critical infrastructure protection. Numerous studies use game theory as the method of choice, because of the fact that an attacker can often observe the defender's investment in security and adapt his choice of strategies accordingly. However, most of these models do not explicitly consider deterrence, with the result that they may lead to wasted resources if less investment would be sufficient to deter an attack. In this research, we assume that the defender is uncertain about the level of defensive investment that would deter an attack, and use target-oriented utility theory to optimize the level of defensive investment, taking into account the probability of deterrence. We first apply our models to simple systems (in particular, only parallel and series systems, and with only two components). In that case, we are able to show that the use of target-oriented utility to model attack deterrence can result in significantly more cost-effective protection. We then extend this study to optimal resource allocation for more cost-effective protection of transportation networks. We apply target-oriented utility theory and use mixed-integer programming to determine the optimal level of investment to interdict an attacker on a transportation network. In our model, we consider optimal placement of detectors on a transportation network in order to reduce the success probability of an attack, and consequently deter attacks.