Toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında kuir bireylerin konaklama işletmelerinde yaşadıkları sorunlar üzerine bir araştırma
A research on the problems of queer people experience in accommodation businesses within the scope of gender equality
- Tez No: 780308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA FAHRİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Turizm, Anthropology, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Cinsel yönelimlerin ortaya konulmasıyla birçok alanda ayrımcılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu tez heteronormatif düşünce yapısının dışında yer alan kuir bireylerin konaklama işletmelerinde yaşadıkları sorunlara odaklanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde cinsiyet, toplumsal cinsiyet kavramları ve kuramlar incelenmektedir. İkinci bölümünde ise konaklama işletmelerine dair bilgiler sunulmaktadır. Bu doğrultuda konaklama deneyimi bulunan kuir bireylerle (9) derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bulgular betimleme analizi ölçeğinde ortaya konulmuştur. Sonuçlar birçok alanda olduğu gibi kuir bireylerin konaklama işletmelerinde de hem fiziksel hem de zihinsel zorluklarla karşılaştıkları ve ayrımcılıklara uğradıkları yönünde olmuştur. Bu ayrımcılıkların temelini ise ataerkil sistem doğrultusunda gelişen milliyetçilik ve dini değerlerin oluşturduğu görülmektedir. Görüşmelerde kullanılan soru teknikleri ile katılımcıların direkt olarak görüşleri alınmış olup sondalarla ayrıntılandırılmıştır. Bu bağlamda gerekli tartışmalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the revealing of sexual orientations, discrimination began to emerge in many areas. This thesis focuses on the problems experienced by queer individuals who are outside the heteronormative mindset in accommodation businesses. In the first part of the study, the concepts of sex, gender, and theories are examined. In the second part, information on accommodation businesses is presented. In this direction, in-depth interviews were conducted with nine queer individuals who had accommodation experience, and the findings were presented in a descriptive analysis scale. The results show that, as in many areas, queer individuals face both physical and mental difficulties and discrimination in accommodation businesses. These discriminations are based on nationalism and religious beliefs developed in line with the patriarchal system. With the questioning techniques used in the interviews, the direct opinions of the participants were obtained and elaborated with probes. In this context, the necessary discussions and recommendations were carried out.