Kültürel emperyalizm ve Doğu Afrika sineması: Uganda ve Kenya örneği
Cultural imperialism and East African cinema: The case of Uganda and Kenya
- Tez No: 780611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVREN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, sömürge sonrası/postkolonyal kuramdan hareketle sinema yoluyla kültürel emperyalizme odaklanmakta; Doğu Afrika sineması ve kültür emperyalizmi arasındaki yakın ilişkileri vurgulamayı amaçlamaktadır. Postkolonyalizmin kültürel faktörlerini vurgulamak amacıyla kültür, kültürel emperyalizm, sömürgecilik ve postkolonyal teoriyle ilgili diğer kavramlar tek tek tartışılmaktadır. Daha sonra Doğu Afrikalı sinemacılar tarafından üretilen filmler sömürge sonrası teoride öne sürülen kültürel faktörlerle birlikte analiz edilmektedir. Son olarak çalışma, etnik kültürel farklılıklar, ırksal kimlik ve Uganda ve Kenya sinemasında temsil politikaları gibi bazı tartışmalar çerçevesinde kültürel emperyalizmin sinemadaki etkisini açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışmada Uganda sinemasından Dream America“Amerika Rüyası”(Paresh Gondaliya & Omar Hussein, 2016), The Girl in the Yellow Jumper“Sarı Kapüşonlu Kız”(Loukman Ali, 2020) ve Kenya sinemasından Something Necessary“İhtiyaç”(Judy Kibinge, 2013), Uradi“Plan”(Kange'the Mungai, 2020) filmleri örnek olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on cultural imperialism through cinema in the era of modern entertainment culture using post-colonial theories and practices; It aims to highlight the close relations between East African cinema and cultural imperialism. In order to emphasize the cultural factors of postcolonialism, culture, cultural imperialism, colonialism and other concepts related to Postcolonial theory are discussed one by one. Later, the films produced by East African filmmakers are analyzed together with the cultural factors in their post-colonial theories. Finally, the study tries to reveal the impact of cultural imperialism in cinema within the framework of some debates such as ethnic cultural differences, racial identity and representation policies in Uganda and Kenya cinema. In the study, Dream America (Paresh Gondaliya & Omar Hussein, 2016), The Girl in the Yellow Jumper (Loukman Ali, 2020) from Ugandan cinema and Something Necessary (Judy Kibinge, 2013), Uradi (Kange'the Mungai 2020) from Kenyan cinema were chosen as examples.