Development of micromachined probes for bio-nano applications
Biyo-nano uygulamaları için mikroişlenmiş probların geliştirilmesi
- Tez No: 780638
- Danışmanlar: PROF. DR. JUN ZOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Texas A&M University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
En yaygın olarak bilinen makro ölçekli problama cihazları, elektrik sinyallerini ölçmek için kullanılan metalik uçlardan oluşur. Öte yandan, mikrofabrikasyon teknikleri kullanılarak elde edilen mikroişlenmiş problama cihazları, madde ile mikro/nano ölçekte çok hassas etkileşim sağlayabilmekte ve MEMS algılama ve eyleme tekniklerinin de dahil edilmesiyle çok geniş bir uygulama yelpazesi sunmaktadır. Mikro işlenmiş problar, etkileşim alanını belirleyen çok iyi tanımlanmış bir uç yapısından ve bir değişikliği algılamak, harici bir uyarıcı vermek veya maddeyi manipüle etmek için kullanılabilecek bir transdüksiyon mekanizmasından oluşur. Biyolojik ve nanoteknoloji uygulamalarına yönelik çeşitli mikro işlenmiş problar üretilmiş, karakterize edilmiş ve test edilmiştir. Problar iki ana kategori altında geliştirilmiştir. Birinci kategori, tek hücre, parçacık, damlacık manipülasyonu ve nöron stimülasyon uygulamaları gibi biyolojik uygulamalar için Mikro Elektromanyetik Problardan oluşur; ikinci kategori ise doğrudan nanodesenleme, değişken çözünürlüklü taramalı uç/daldırma kalem nanolitografisi ve biyomekanik uygulamaları için uygun yeni Taramalı Uç topolojilerini hedefler. Çok çeşitli mikro ve nanoteknoloji uygulamaları için mikro işlenmiş probların işlevselliği ve çok yönlülüğü, incelenen beş farklı prob/uygulama boyunca başarıyla gösterilmiştir. Hassas konumlandırma yeteneğinin benzersiz avantajları, etkileşimin prob ucu geometrisi ile sınırlandırılması ve MEMS teknolojileri sayesinde dahil edilen özel sensör/eyleyici mekanizmalarının, mikroişlenmiş probları mikrosistemler ve nanoteknoloji çalışmaları için vazgeçilmez araçlar haline getireceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most commonly known macro scale probing devices are simply comprised of metallic leads used for measuring electrical signals. On the other hand, micromachined probing devices are realized using microfabrication techniques and are capable of providing very fine, micro/nano scale interaction with matter; along with a broad range of applications made possible by incorporating MEMS sensing and actuation techniques. Micromachined probes consist of a well-defined tip structure that determines the interaction space, and a transduction mechanism that could be used for sensing a change, imparting external stimuli or manipulating matter. Several micromachined probes intended for biological and nanotechnology applications were fabricated, characterized and tested. Probes were developed under two major categories. The first category consists of Micro Electromagnetic Probes for biological applications such as single cell, particle, droplet manipulation and neuron stimulation applications; whereas the second category targets novel Scanning Probe topologies suitable for direct nanopatterning, variable resolution scanning probe/dip-pen nanolithography, and biomechanics applications. The functionality and versatility of micromachined probes for a broad range of micro and nanotechnology applications is successfully demonstrated throughout the five different probes/applications that were studied. It is believed that, the unique advantages of precise positioning capability, confinement of interaction as determined by the probe tip geometry, and special sensor/actuator mechanisms incorporated through MEMS technologies will render micromachined probes as indispensable tools for microsystems and nanotechnology studies.