La Turquie et la méditerranée : Une Approche constructiviste de l'identité
Türkiye ve Akdeniz: kimliğin inşacı perspektiften analizi
- Tez No: 780655
- Danışmanlar: PROF. DR. GILLES DORRONSORO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez Türkiye'nin Akdeniz politikalarını Uluslararası İlişkilerin inşacı yaklaşımı çerçevesinde incelemektedir. Modern tarihi boyunca Türkiye'nin Akdeniz'e yönelik dış politikasının, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren inşa edilen kimliğin Batılı öğelerinden etkilendiğini öne sürmektedir. Dış politika yapımında kimliğe dair kayıtların,“ben”ve“öteki”ye ait imge ve imajların etkisini sorgulamaktadır. Dış politika kimliğinin inşasını, dönüşümünü, konsolide olmasını ve kurumsallaşmasını, iç siyasi alandaki ideolojik çatışmaları da dikkate alarak incelemektedir. Ayrıca, Türkiye'deki hâkim jeopolitik söylemlere eleştirel bir yaklaşımla, Türk dış politikasındaki kimlik ve güvenlik tasavvuru üzerinden Türkiye'nin Akdeniz algısını araştırmaktadır. İç siyasetin maddi olmayan bağlamının, Türkiye'nin Akdeniz'e yönelik dış politikasının oluşumu üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu teorik çerçevede, bu tez Türk dış politikasındaki Akdeniz algısını incelemekte ve Türkiye'nin Akdeniz politikalarında öne çıkan üç alanı: Türk-Yunan ilişkilerini, Kıbrıs sorununu ve Avrupa-Akdeniz Ortaklığını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the Turkish vision of the Mediterranean by using the insights of the constructivist approach of International Relations. It argues that throughout its modern history, Turkey's foreign policy towards the Mediterranean has been influenced by its Western identity created in the years following the foundation of the Republic of Turkey. It underlines the construction, consolidation, and institutionalization of this identity by taking also into consideration the ideological conflicts in domestic politics. Furthermore, it elaborates on the perception of the Mediterranean in Turkish foreign policy in the light of dominant geopolitical discourses in Turkey. It studies the influence of the non-material context of domestic politics on Turkey's foreign policy decision-making process, while it offers an understanding of the Mediterranean geopolitics based on security and identity imaginary of Turkey. Within this theoretical framework, this study focuses on the three dimensions of the Mediterranean politics of Turkey: Greek-Turkish relations, the Cyprus issue, and the Euro-Mediterranean Partnership.