Low-cost perimeter security radar system
Düşük maliyetli çevresel güvenlik radar sistemi
  1. Tez No: 780874
  2. Yazar: ABDULRAHİM EVLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Radar sistemleri günümüzde çeşitli sebeplerle sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Çevresel güvenlik eski zamanlarda insanların dürbünle veya kamera ile sürekli gözetlemesi ile birlikte sağlanmaktaydı. Bu kişisel olarak güvenliğin sağlanmaya çalışılması güvenlik zafiyeti gibi bazı olumsuzlukları ortama getirmiştir. Modern teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür olumsuzluklar ortadan kalkmaya başlamıştır. Radar sistemleri askeri ve sivil alanda kullanılmaya başlaması ile birlikte insanlığa rahat bir nefes aldırmaya başlamıştır. Ama güvenlik radar sistemlerinin çok pahalı bir maliyet ile temin edilebilmesi insanları arayışlara süreklemiştir. Dolayısıyla bu tezin amacı düşük maliyet ile uygun menzilde radar sistemi tasarlamaktır. Bu yapılan tez çalışmasında radar sistemlerinin teorik kısmı anlatılmış olup, geleneksel darbe radarlarının çalışma prensibi üzerinde durulmuştur. Diğer taraftan taşıyıcı darbe sinyalleri zaman ve frekans domeninde incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, HB100 X-Bant mikrodalga hareket sensörü, düşük gürültülü blok dönüştürücü ve analog uydu bulucu kullanılarak düşük maliyetli radar sistemi tasarımı üzerinde durulmuştur. HB100 sensörü, düşük gürültülü blok dönüştürücü ve analog uydu bulucu, günlük hayatta kullanılan ve kolayca erişebileceğimiz ucuz komponentlerdir. Taşıyıcı sinyal üreteci için HB100 X-Bant hareket sensörü kullanılmıştır. Bu sensör fonksiyon üretici ile modülasyon edilerek darbe sinyali elde edilmiştir. Bu taşıyıcı sinyalin darbe tekrarlama frekansı ve darbe aralığı istenildiği gibi değiştirilerek, sistemin tepkisi gözlemlenmiştir. Alıcıda ise uydu antenlerin ön kısmında kullanılan düşük gürültülü blok dönüştürücü ve analog uydu bulucu kullanılmıştır. Güç detektörü olararak kullanılan analog uydu bulucu ise günlük hayatta TV uydu antenlerin yönünü doğru konumlandırılmasında kullanılmaktadır. Osiloskopta alınan sinyal gözlemlenerek, geliştirilen radar sisteminin hedef tespit edebilme konusunda ciddi bir potansiyele sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Radar systems are needed for various reasons. Perimeter security was previously provided by people constantly watching with binoculars or cameras. This attempting to personally ensure security environment has brought some negative aspects such as security weakness. With the development of modern technology such negativities began to disappear. With the use of radar systems in the military and civilian fields, it started to give humanity a sigh of relief. But the fact that perimeter security radar systems can be provided at a very expensive cost has continued people's search. The purpose of this thesis study is to develop a low-cost pulse radar system with suitable range. In this thesis study, the theoretical part of radar systems has been explained and the working principle of conventional pulse radars has been emphasized. In addition to this, carrier pulse signals are examined in time and frequency domains. In this thesis, low-cost radar system design is focused on using HB100 X-Band microwave motion sensor, low noise block converter and analog satellite finder. HB100 sensor, low noise block converter and analog satellite finder are cheap components that are used in daily life and that we can easily access. HB100 X-Band motion sensor is used for carrier signal generator. This sensor is modulated with the function generator and the pulse signal is obtained. The response of the system has been observed by changing the pulse repetition frequency and pulse interval of this carrier signal as desired. Low noise block converter, used on front of the satellite antenna, and analog satellite finder are used in the receiver. The analog satellite finder, which is used as a power detector, is used to correctly position the direction of TV satellite antennas in daily life. By observing the received signal on the oscilloscope, it has been revealed that the developped radar system has a serious potential for the target detection.