In silico determination of the affinity of some lactones against mitochondrial ClpP
Bazı laktonların mitokondriyal ClpP'ye karşı afinitesinin siliko belirlenmesi
  1. Tez No: 780900
  2. Yazar: HIND KHAIRULDEN ABDULJABAR ABDULJABAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ClpP, mitokondriyal matriste bulunan bir serin proteazdır ve yalnızca mitokondride bulunması bakımından benzersizdir. Bu proteaz, yanlış katlanmış veya hasar görmüş proteinleri sindirerek mitokondriyal protein kalite kontrolüne ve normal metabolik aktivitenin korunmasına katkıda bulunur. ClpXP, ATP'ye bağımlı bir açılmaz olan ClpX ve bir peptidaz olarak hem stabil hem de aktif olan bir heptamer halkası olan ClpP'den oluşan multimerik bir komplekstir. ClpXP, hem kan kanserlerinde hem de katı tümörlerde aşırı eksprese edilir ve bir kanser alt kümesinin hayatta kalması için gerekli gibi görünmektedir. Ayrıca, ClpXP ile tedavi edilen bloke edici veya aşırı aktifleştirici kanser hücreleri, azalmış solunum zinciri aktivitesi sergiler ve sonunda ölür. Sonuç olarak, mitokondriyal ClpXP hedeflemesi, kanser tedavisi için umut verici yeni bir yaklaşımı temsil edebilir. Sunulan çalışmada, bazı lakton bileşiklerinin ClpP proteininine karşı afinitesini moleküler modelleme yöntemiyle belirlemeye çalıştık. Proteinin kristal yapısı protein databaseden 6BBA kodu ile indirildi. moleküllerin 3D yapıları PubMed web sayfasından alındı. Molegro Virtual Docker programı kullanılarak elde edilen sonuçlara göre, Trichurusin K ve Trichurusin J -162.107 ve -147.058 MolDock Scorelaı ile proteine karşı en yüksek afiniteye sahiptir. Moleküllerin enzimin aktif bölgesi ile detaylı etkileşim haritaları Discovery Studio 2021 Client programı kullanılarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
ClpP is a serine protease found in the mitochondrial matrix, and it is unique in that it is found only in mitochondria. By digesting misfolded or damaged proteins, this protease contributes to mitochondrial protein quality control and the maintenance of normal metabolic activity. ClpXP is a multimeric complex composed of ClpX, an ATP-dependent unfoldase, and ClpP, a ring of heptamers that is both stable and active as a peptidase. ClpXP is overexpressed in both blood cancers and solid tumours, and it seems to be essential for the survival of a subset of cancers. In moreover, blocking or overactivating cancer cells treated with ClpXP exhibit diminished respiratory chain activity and eventually die. As a result, mitochondrial ClpXP targeting may represent a promising new approach to cancer therapy. In the presented study, we tried to determine the affinity of some lactone compounds for ClpP protein by molecular modeling method. The crystal structure of the protein was downloaded from the protein database with the code 6BBA. 3D structures of the molecules were obtained from the PubMed web page. According to the results obtained using the Molegro Virtual Docker program, Trichurusin K and Trichurusin J have the highest affinity for protein with -162.107 and -147.058 MolDock Scores. Detailed interaction maps of the molecules with the active site of the enzyme were displayed using the Discovery Studio 2021 Client program.