Aydın ilinde pamuk alanlarında bulunan Tetranychus türleri ve ilişkili oldukları endosimbiyont bakterilerin belirlenmesi
Determination of Tetranychus species and their endosymbiont bacteria in cotton fields in Aydın province
- Tez No: 781648
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada Aydın ilinde pamuk alanlarında bulunan kırmızı örümcek türlerinin belirlenmesi ve içerdikleri endosimbiyont bakteri türlerinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Aydın ilinin Germencik, Koçarlı, Nazilli ve Söke ilçelerindeki pamuk tarlalarından 2020 ve 2021 yılı Haziran-Ağustos ayları arasında kırmızı örümcek örnekleri alınmıştır. Kırmızı örümcek türleri hem morfolojik hem de moleküler yöntemlerle, ilişkili oldukları endosimbiyont bakteriler ise moleküler yöntemlerle belirlenmiştir. Bulgular: Tetranychus türlerinin T. urticae olup olmadığını belirlemek için yapılan qPCR test sonuçlarına göre 196 örneğin 112 tanesi pozitif sonuç vermiştir. Kırmızı renkli olanların tamamı pozitif, yeşil olanların da tamamı negatif sonuç vermiştir. Örneklerin toplandığı coğrafi lokasyonlar dikkate alınarak 21 adet örnek şeçilmiş ve sekans çalışması gerçekleştirilmiştir. COI ve ITS2 sekans sonuçlarına göre kırmızı renkli olanlar T. urticae, yeşil renkli olanlar da T. turkestani olarak belirlenmiştir. Sekans çalışmalarında kullanılan örneklere ait erkek ve dişi preparatları mikroskop altında morfolojik olarak incelenmiş ve aedeagus şekilleri mikroskop altında çekilmiştir. Morfolojik teşhis sonuçları sekans testi sonuçları ile uyumlu bulunmuştur. Kırmızı örümceklerde endosimbiyont saptama çalışmalarında, coğrafi dağılımlarına göre seçilen 70 popülasyonun 31'inde Wolbachia ve 16'sında Rickettsia saptanmıştır. Hiçbir popülasyonda Cardinium ya da Spiroplasma tespit edilmemiştir. Sonuç: Bu çalışma ile Aydın ilinde pamuk alanlarında iki kırmızı örümcek türü Tetranychus urticae ve T. turkestani tespit edilmiştir. İlişkili oldukları endosimbiyontlardan ise Wolbachia ve Rickettsia saptanırken Cardinium ya da Spiroplasma tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine spider mite species in cotton fields in Aydın province and to reveal the endosymbiont bacteria found in spider mites. Material and Methods: Spider mite samples were collected from cotton fields in Germencik, Koçarlı, Nazilli and Söke districts of Aydın province between June and August in 2020 and 2021. Spider mites were determined by both morphological and molecular techniques, and endosymbiont bacteria associated with spider mites were detected by molecular methods. Results: According to the qPCR test results performed to determine whether Tetranychus species is T. urticae, 112 of 196 samples gave positive results. All of the red ones were positive, and the green ones were all negative. Considering the geographical locations where the samples were collected, 21 samples were selected, and sequence studies were carried out. The red colored ones were determined as T. urticae and the green colored ones were determined as T. turkestani according to the COI and ITS2 sequence results. Male and female slides of the samples used in sequence studies were examined morphologically under the microscope and aedeagus shapes were taken under the microscope. Morphological identification results were found to be compatible with sequence test results. In endosymbiont detection studies in spider mites, Wolbachia was detected in 31 and Rickettsia in 16 of 70 populations selected according to their geographical distribution. Cardinium or Spiroplasma was not detected in any population. Conclusion: In this study, two spider mite species Tetranychus urticae and T. turkestani were identified in cotton fields in Aydın province. Wolbachia and Rickettsia were detected from related endosymbionts, while Cardinium or Spiroplasma were not detected.