Eigentumsvorbehalt und andere Mobiliarsicherheiten
Mülkiyeti saklı tutma sözleşmesi, Türk, İsviçre ve Alman hukukları karşılaştırmalı olarak
- Tez No: 781836
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTİN GEBAUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Eberhard-Karls-Universität Tübingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Almanya ve Türkiye arasında artan mal ticareti göz önüne alındığında, yurtdışına mal teslim eden satıcının korunması özel bir önem taşımaktadır. Bu koruma ihtiyacı özellikle taksitli uluslararası alımlarda daha da belirginleşmektedir. En etkili güvenlik araçlarından biri, satıcının satım bedeline kavuşmasına hizmet eden ve gerektiğinde satışa konu şeye yeniden erişmesine izin veren mülkiyeti saklı tutma kaydı/sözleşmesidir. Bu çalışmada Almanya ile Türkiye arasındaki hukuki ilişkilerde mülkiyeti saklı tutma kaydıyla satış konusunu incelenmiş ve İsviçre hukukuna atıfta bulunulmuştur. Bu kapsamda Almanya ve Türkiye'deki mevcut düzenlemelerin ve içtihatların tarafların menfaatlerine gerçekten karşılayıp karşılamadığı sorusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
By virtue of the growing bilateral trade between Germany and Turkey, the protection of sellers delivering goods abroad has become increasingly important, particularly in cases of hire purchase. A significant tool to guarantee payment of price and retention of title is the conditional sales agreement. This study examines the agreement operating between Germany and Turkey, compares it with Swiss Law, and analyses whether parties are adequately protected provided by German and Turkish provisions as well as high court decisions.