Türkiye'de Suriyeli göçmenlere uygulanan eğitim politikaları (2015-2022)
Educational policies applied to Syrian immigrants in Türkiye (2015-2022)
- Tez No: 782484
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada hali hazırda en dezavantajlı konumda yer alan çocukların durumuna bir de menşei ülkesinden ayrılmış olma durumunun eklenmesi, çocukların eğitim hakkını ya da göç ettiği devletin sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. İzlediği açık kapı politikası dolayısıyla, Suriye krizinden belki de en fazla etkilenen ülkeler arasında öne çıkan Türkiye'de, toplumsal kurum ve mekanizmalar üzerinde baskı oluşmasına bağlı olarak özellikle eğitim alanında yeni düzenlemelerin hızlı bir şekilde yapılması gerekliliği doğmuştur. Geçici misafirlikten entegrasyona, entegrasyondan uyuma evrilen bu süreçte, Türkiye'de 2015 yılından bu yana eğitim çağındaki geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların eğitimine odaklanan bir dizi eğitim politikası uygulanmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de uygulanan eğitim politika dokumanlarının incelemesi yoluyla eğitim politikalarını etkileyen faktörleri, uygulamaların boyutları ile Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma genel bir çerçeveden bakmak ve eleştirel bir bakış açısıyla sorgulamak amaçlanmaktadır. Betimsel analiz yönteminin kullanıldığı çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, Türkiye'de geçici koruma kapsamındaki Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemi üzerindeki eğitim sisteminin kapasitesini zorlayıcı olarak nitelendirilebilecek etkilerinin olduğu görülmüştür. Türkiye'de uluslararası toplumla güçlü bir işbirliğiyle bu çocuklara kaliteli ve sürdürülebilir eğitim fırsatlarının sağlanması gerekliliği kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çocukların erken çocukluk eğitimi, ilköğretim ve ortaöğretime erişimlerinin artırılması gerektiği çıkarımı yapılmış, stratejik eğitim planlaması, dil desteği, akademik destek, ebeveyn katılımı/işbirliği, kültürler arası eğitim arkadaşça öğrenme ortamlarının sağlanması noktasında bütüncül bir yaklaşımın ön planda tutulması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adding to the situation of children, who are currently in the most disadvantaged position in the world, by leaving their country of origin, does not remove their right to education or the responsibility of the state to which they migrate. In Türkiye, which stands out as the most affected by the Syrian crisis because of open-door policy, due to the pressure on social institutions and mechanisms, Türkiye has become necessary to make new regulations quickly, especially in the field of education. In this process, which has evolved from temporary protection to integration and from integration to adaptation, a series of education policies have been implemented in Türkiye, since 2015, focusing on education. It is aimed to examine the factors affecting educational policies, the dimensions of the practices and the situation in Türkiye from a general perspective, to question from a critical point of view through the examination of the educational policy documents implemented in Türkiye. As a result of the findings obtained from the study by using descriptive analysis method, it is seen that the Syrian children in Türkiye have effects on Turkish education system as challenging education system's capacity. In Türkiye, the necessity of quality and sustainable education opportunities with a strong cooperation with the international community has become inevitable. It is concluded that the access to early childhood, primary and secondary education should be increased, and holistic approach should be prioritized in strategic education planning, language and academic support, parent participation/cooperation, intercultural education and friendly learning environments.