İşveren marka algısı, örgütsel destek ve işe adanmışlık ilişkisinin incelenmesi: Seyahat acentesi çalışanları üzerine bir uygulama
Examining the relations of employer brand perception, organizational support and work engagement: An application on travel agent employees
- Tez No: 782717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAŞA MUSTAFA ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yürütülen bu araştırma kapsamında, çalışanların işe adanmışlık düzeyleri işveren marka algısı ve örgütsel destek algısı üzerinden incelenmiştir. İşe adanmışlık, özellikle emek yoğun sektörlerde işletmelerin başarısı için oldukça önemlidir. Nicel araştırma yöntemlerine dayalı olarak yürütülen bu çalışma kapsamında araştırma verileri anket tekniği ile elde edilmiştir. Bu kapsamda A grubu seyahat acentesi çalışanlarından Eylül 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında 332 geçerli anket toplanmıştır. Araştırma bulguları, işgörenlerin işe adanmışlık düzeylerinin örgütsel destek algısı ve işveren marka algısından yüksek düzeyde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bununla beraber işveren marka algısı ve örgütsel destek algısının alt boyutlarının işe adanmışlığın alt boyutları ile ilişki düzeyinde farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, işveren marka algısının gelişim değeri ve uygulama değeri boyutlarının işe adanmışlık düzeyi üzerinde en fazla etkiye sahip alt boyutlar olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber sosyal değer boyutunun ise işe adanmışlığın alt boyutları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan örgütsel desteğin ise, işe adanmışlığın dinçlik ve adanma boyutları üzerindeki etkilerinin anlamlı, yoğunlaşma boyutu üzerinde ise etkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel desteğin işveren marka algısının alt boyutları üzerindeki etkilerinin ise tüm boyutlar için yüksek düzeyde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre işgörenlerin iş performanslarını da etkileyen işe adanmışlık seviyelerini artırmak için örgütsel desteğin ve olumlu bir işveren marka algısı yaratmanın önemli olduğu ifade edilebilir. Bununla beraber, işveren markasının uygulama ve gelişim değeri boyutlarının işe adanmışlık üzerinde yüksek düzeyde etkili olması nedeniyle, yöneticilerin işgörenlerin işe adanmışlıklarını artırmaya yönelik yapacağı uygulamalarda bu bulguyu dikkate almaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work engagement level of employees were examined through employer brand image and perceived organizational support. Work engagement is crucial to the success of businesses, especially in labor-intensive industries. In the study, which was carried out based on quantitative research methods, research data were obtained by questionnaire technique. In this context, a total of 332 valid questionnaire were collected from from travel agency employees between September 2021 and February 2022. The research findings reveal that the level of work engagement of the employees is highly affected by the perception of organizational support and employer brand perception. However, it has been determined that there are differences in the level of relationship between the sub-dimensions of employer brand perception and organizational support perception with the sub-dimensions of work engagement. Accordingly, it has been determined that the development value and application value dimensions of employer brand perception are the sub-dimensions that have the most impact on the level of work engagement. However, it was concluded that the social value dimension did not have any effect on the sub-dimensions of work engagement. It was determined that the effects of perceived organizational support on the vigor and dedication dimensions of work engagement were significant, while the effect on the absorption dimension was statistically insignificant. The effects of organizational support on the sub-dimensions of employer brand perception were found to be highly significant for all dimensions. According to the findings, it can be stated that organizational support and creating a positive employer brand perception are important in order to increase the level of work dedication, which also affects the job performance of the employees. However, since the application and development value dimensions of the employer brand have a high impact on job engagement, it can be suggested that managers should consider this finding in their practices to increase employee engagement.