Paralel port deneyleri için bir simülatör
  1. Tez No: 78280
  2. Yazar: ARMAĞAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÇAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, mikroişlemci derslerinde bir eğitim aracı olarak kullanılabilecek ve kişisel bilgisayarlarda uygulamalar yapabilme imkanı sağlayabilecek, 8255 paralel port arabirimi entegre devresinin kullanıldığı bir deney aracının simülatörü hazırlanmıştır. Bu simulator programı kullanılarak, 8255 paralel port arabirim entegre devresinin Mode 0 ve Mode 1 çalışma modları ile uygulamaların gerçekleştirilebilmesi tasarlanmıştır. Simulator çalıştırıldığında ekranda, assembly dili programların yazılabileceği bir editör bölümü, 8255'in A portuna veri girişini sağlayacak anahtarlar, B portundan çıkan bilgileri görebilmek için ledler, C portuna bağlı iki anahtar, dört led ve programın çalışması sırasında 8088 mikroişlemcisinin ve 8255 tümleşik devresinin kayıt edicilerinin içeriklerinin izleneceği pencere bulunmaktadır. Teknik okulların Bilgisayar Bölümlerinde okutulmakta olan mikroişlemciler derslerinin uygulamalı kısımlarında kullanılan deney setleri ya sayıca yetersizdir ya da hiç bulunmamaktadırlar. Eğitimde bir öğretim aracı olarak simülatörün kullanılması, hem öğrencilerin evlerinde serbest çalışıp konuyu anlayabilmelerini, hem de öğrencilerin ilgisinin çekilmesini sağlayan etkenlerden biri olmaktadır. Dolayısıyla verilen eğitimin kalitesi arttırılmış olmaktadır. Simülatörün kullanımı ile mikroişlemci derslerinin uygulamalı olarak ve daha iyi anlaşılabilir bir şekilde işlenebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an experiment board in which 8255 Programmable Peripheral Interface (PPI) integrated circuit has been used, and which can be used in the microprocessor lessons as an education tool, and which can give the user the possibility of practicing in personal computers has been prepared. By using the simulator program, it has been planned that applications can be done with Mode 0 and Mode 1 of 8255 PPI. When the simulator is run, an editor section on which assembly programs can be written, switches which maintain entering the data to the port A, leds to be able to see the data coming from the port B, two switches and four leds connected to the port C and a window to see the contents of the registers of 8088 microprocessor and 8255 integrated circuit are seen on the screen. Experiment boards used in the departments of Electronics and Computer of Technical Schools are not enough in number or aren't found any. Using simulator as a tool of teaching in education is one of the factors that makes the students understand the subject while studying at home freely and also keeps the students' interest. As a result, the quality of education increases. By using this simulator, it is aimed that the microprocessor lessons can be performed practically better and in more understandable way. Ill