Tanzimat dönemi öncesi Osmanlı Devleti infaz hukuku
Before Tanzimat Period execution of sentence law at Ottoman Empire
  1. Tez No: 782844
  2. Yazar: SEFA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS KONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmanın konusu;“Tanzimat Dönemi Öncesi Osmanlı Devleti İnfaz Hukuku ”dur. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle çağdaş infaz hukukuna ve Batı infaz hukukunun tarihi gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde ise İslam Dünyasında cezalar ve cezaların infazı ile ilgili gelişmelere değinilmektedir. Tez araştırmasının son bölümü Osmanlı İmparatorluğu'na ayrılmıştır. Bu bölümde ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun genel hukuk yapısından bahsedilmiş; ardından Osmanlı Devleti'nde uygulanan cezalardan ve uygulanma yollarından bahsedilmiştir. Bölümde son olarak, hapis konusuna özel bir önem verilmiş ve konu kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the“ Before Tanzimat Period Execution of Sentence Law at Ottoman Empire”. In the study, firstly the fundamentals of contemporary exucition law were discussed. In this framework İslamic criminal law is also examined. In the second part of study, the developments related to punishments and execution of punishments in the Islamic World are explained. The last part of thesis research deals with the Ottoman Empire in general. In the first part of this chapter, the general legal structure of the Ottoman Empire is mentioned; in the second part, the penalties in the Ottoman Empire and the ways of their execution are discussed. Special attention has been paid to imprisonment in this part, and the issue has been studied extensively.