Sosyal karşılaştırmanın yeni ortamı: Sosyal medya
The new environment of social comparison: Social media
- Tez No: 783096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILIM ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, Reklamcılık, Public Relations, Psychology, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde giderek artan sosyal medya kullanımı, pek çok tahmin edilemeyen sonuca sebep olabilmektedir. Bağımlılık haline de gelebilen sosyal medya kullanımı, özellikle COVID-19 pandemi döneminde pek çok insanın tek sosyalleşme ortamı haline gelmiştir. Bununla birlikte, Genç yetişkinlik evresi (18-40 yaş aralığı) ötekilerle iletişimin bireylerin psikolojisi açısından büyük bir öneme sahip olduğu bir dönemdir ve Sosyal Karşılaştırma Kuramı'na göre insanlar kendisine dair algılarını doğrulama dürtüsüne sahiptir. İnsanlar kendilerini ötekilerle karşılaştırması sonucunda olumlu veya olumsuz benlik şemaları oluşturabilirler. 170 katılımcıyla yürütülen çalışmada, Türkiye'deki genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım yoğunluğu ve sosyal karşılaştırma düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada, sosyal medya kullanımına dair sorular içeren bir anket ile Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) kullanılmıştır. Yapılan analizler; günlük sosyal medya kullanım süresinin, takipçi sayısının, paylaşım sayısının, yaşın ve medeni durumun Sosyal Karşılaştırma Ölçeği'nden alınan puanlara göre olumlu veya olumsuz benlik şemaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Kullanılan sosyal medya platformu sayısı, sosyal medyada paylaşım yapma sıklığı, takip edilen hesap sayısı ve cinsiyet faktörlerinde gruplar istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yapılan analizler dışında, katılımcıların sosyal medya alışkanlıkları, sosyal medyaya dair tutumları ve sosyal medya reklamlarına dair görüşleri hakkında da bilgi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of social media today can cause many unpredictable results. The use of social media, which can also become addictive, has become the only socialization environment for many people, especially during the COVID-19 pandemic. However, Young adulthood (18-40 years old) is a period when communication with others is of great importance for the psychology of individuals, and according to Social Comparison Theory, people have the urge to confirm their perceptions of themselves. People can form positive or negative self-schemas as a result of comparing themselves with others. In the study conducted with 170 participants, the relationship between the intensity of social media use and social comparison levels of young adults in Turkey was examined. In the research, a questionnaire containing questions about social media use and the Social Comparison Scale (SCS) were used. As a result of the analyzes made; It shows that the daily social media usage time, the number of followers, the number of shares, age and marital status have a statistically significant effect on the positive or negative self-schema according to the scores obtained from the Social Comparison Scale. No statistically significant difference was found between the groups in terms of number of social media platforms used, frequency of sharing on social media, number of accounts followed and gender. Apart from the analysis, information was also collected about the social media habits of the participants, their attitudes towards social media and their views on social media advertisements.