Sürdürülebilirlik kapsamında cephe tasarım sürecinde çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı: Alüminyum örneği
Using eco-friendly building materials in the facade design process within the scope of sustainability: Aluminum example
- Tez No: 783345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BELGİN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında teknolojik gelişmeler, nüfus artışı, yeni yaşam ve üretim biçimi ve kentleşme nedeniyle gerçekleştirilen yapısal faaliyetler doğal kaynakların ve yenilenmeyen enerji kaynaklarının kullanılması, enerji, çevre ve atık sorunlarına, doğal çevrenin bozulmasına ve insan sağlığını tehdit ederek yaşam kalitesinin azalmasına neden olmuştur. Bu süreçte bugünün gereksinimlerinin gelecek kuşakların yaşam koşullarına zarar vermeden karşılanmasını hedefleyen bir dünya görüşü olarak ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı; yaşadığımız çevrenin korunmasını önemseyen bir olgu olarak kabul görmüş ve mimarlık ile birlikte pek çok disiplinin ilgi alanına girmiştir. Yapı sektörünün ve yapı malzemesi seçiminin dünyada üretilen enerjiden büyük ölçüde sorumlu olması; enerji korunumu sağlayan, atıkları azaltan, uzun hizmet ömrüne sahip, sık bakım-onarım gerektirmeyen, geri dönüştürülebilen, kaynak kullanımına duyarlı ve insan sağlığı ve konforuna uygun, çevre dostu yapı malzemelerinin tercih edilmesinin gerektiği anlaşılmış ve yapı malzemelerinin çevresel etkilerini yaşam döngüsü boyunca değerlendiren, insan konforunu ve sağlığını önemseyen, kullanıcının yaşam kalitesini yükselten bir yöntem olarak Yaşam Döngüsü Değerlendirme-YDD yaklaşımı gündeme gelmiştir. Bu çalışma sürdürülebilirlik kapsamında cephe tasarım sürecinde çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımını alüminyum örneğinde araştırmayı amaçlamaktadır. İşlevsel, estetik, dayanıklı, çevre dostu ve ekonomik olması ve cephe tasarımında tercih edilmesi yapı malzemesi olarak alüminyumun seçiminde belirleyici olmuştur. Yapılarda ısı kayıplarının en çok cephedeki açıklıkların boyutlarından, kullanılan yapı malzemesinden kaynaklanması ve alüminyum ve cam malzemenin büyük oranda geri dönüşüm sağlayabilmesi nedeniyle giydirme cephelerde kullanılan alüminyum ve camın türü ve niteliği enerji korunumu açısından önemli görülmektedir. Bu kapsamda sürdürülebilir yapı tasarımı, cephe tasarım süreci, çevre dostu yapı malzemeleri ve alüminyuma yönelik literatür araştırılmış, giydirme cephe sitemleri Dünyada ve Türkiye'deki ofis yapı örnekleri ile incelenmiş, alüminyumun yaşam döngüsü boyunca çevresel etkileri YDD yöntemi ile değerlendirilmiş ve giydirme cephelerde kullanımına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of natural resources and non-renewable energy resources due to technological developments, population growth, new life and production style and urbanization after the Industrial Revolution caused energy, environmental and waste problems, deterioration of the natural environment and a decrease in the quality of life by threatening human health. In this process, the concept of sustainability emerged as a world view that aims to meet the needs of today without harming the living conditions of future generations; It has been accepted as a phenomenon that cares about the protection of the environment we live in and has entered the field of interest of many disciplines together with architecture. The construction industry and the choice of building materials are largely responsible for the energy produced in the world; It has been understood that environmentally friendly building materials that save energy, reduce waste, have a long service life, do not require frequent maintenance and repair, are recyclable, sensitive to resource use and suitable for human health and comfort, should be preferred. The Life Cycle Evaluation-LCA approach has come to the fore as a method that cares about the comfort and health of the user and increases the quality of life of the user. This study aims to investigate the use of environmentally friendly building materials in the façade design process within the scope of sustainability in the example of aluminium. The fact that it is functional, aesthetic, durable, environmentally friendly and economical and preferred in facade design has been decisive in the selection of aluminium as a building material. The type and quality of aluminium and glass used in Curtain Walls are considered important in terms of energy conservation, since heat losses in buildings are mostly caused by the dimensions of the openings on the facade, the building material used, and the aluminium and glass materials can provide a large amount of recycling. In this context, the literature on sustainable building design, facade design process, environmentally friendly building materials and aluminium has been researched, curtain wall systems have been examined with office building examples in the world and in Turkey, the environmental effects of aluminium throughout its life cycle have been evaluated by the LCA method, and suggestions for its use in Curtain Walling developed.