Covid 19 anksiyetesinin sağlık çalışanlarındaki ikincil travmatik stres ve somatizasyon belirtileri üzerine etkisi
The effect of covid 19 anxiety on symptoms of secondary traumatic stress and somatization in healthcare professionals
- Tez No: 783641
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Koronavirüs anksiyetesinin sağlık çalışanlarındaki ikincil travmatik stres ve somatizasyon belirtileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, ilişki arayan tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın verileri;“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”,“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”,“Somatizasyon Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ayvalık Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan doktor, hemşire ve sağlık teknisyeni/teknikerleri olmak üzere 285 kişi oluşturmaktadır. Araştırmaya 137'si kadın 60'ı erkek olmak üzere 197 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların %69.5'inin kadın olduğu, %40.6'sının 44 ve üzeri yaş grubunda yer aldığı, %71.1'inin lisans ve lisansüstü eğitim seviyesine sahip olduğu ve %58.9'unun hemşire olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the impact of coronavirus anxiety on secondary traumatic stress and somatization symptoms in healthcare professionals and its a descriptive study which looking for a relationship. The data of the research; It was obtained with the“Coronavirus Anxiety Scale”,“Secondary Traumatic Stress Scale”,“Somatization Scale”and“Personal Information Form”. The population of the research consists of 285 people, including doctors, nurses and health technicians working at Ayvalık State Hospital. A total of 197 people, 137 women and 60 men, participated in the study. It was determined that 69.5% of the participants participating in the study were female, 40.6% were in the 44 and over age group, 71.1% had undergraduate and graduate education levels, and 58.9% were nurses.