Mersin bölgesindeki Liza ramada (Risso, 1826)'nın farklı kemiksiyapılarından yaş belirleme yöntemleri ve büyüme parametreleri
- Tez No: 78372
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN EKİNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
HI ÖZ Mersin Bölgesinden Ekim 1997 ile Ocak 1998 tarihleri arasında yakalanan 120 adet Liza ramada (Risso, 1826)'nın farklı kemiksi yapılarından farklı yöntemlerle yaş tayini, yaş kompozisyonu, eşey oranlan, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri ve kondisyon faktörleri saptanmıştır. L. r amada' da en iyi yaş belirlemesi yapılabilecek kemiksi yapının dorsal yüzgeç ışını olduğu bulunmuştur. Bunu sırasıyla pul, omur, otolit ve operkül izlemiştir. Populasyonda yaş dağılımı 2-8 arasında olup, 5. ve 6. yaş gruplarında sırasıyla % 20.83 ve % 29.17 oranlan ile daha fazla birey bulunmaktadır. Dişi bireylerin oram % 48.70, erkek bireylerin oram % 51.30'dur. Tüm bireyler için total boy değerleri min. 14.50 cm max. 48.10 cm, ağırlık değerleri ise min. 22.40 gr max. 797.00 gr olarak saptanmıştır. Kondisyon faktörleri yaş gruplarına göre, 0.44 ile 0.95 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A total of 120 mullet Liza ramada (Risso, 1826) were caught in Mersin Region from October 97 to January 98. Age determinations were made by application of different methods on scale, otolith, operculer bone, vertebrae and dorsal fin ray. Age composition, sex rates, age-length, age-weigth, length-weigth relations and condition factor of L. ramada were determined. It was understood that dorsal fin ray was the best bony structure for age determination of L. ramada. Scale, vertebrae, otolith and operculer bone followed it. The age composition of L. ramada specimens were between 2-8 years and 5, 6 years old which dominating with the rate of 20.83 % and 29.17 % respectively. In population, the rates were found for females and males, 48.70 % and 51.30 % respectively. Determined minimum and maximum total lengths were 14.50 cm and 48.10 cm; weights were 22.40 gr and 797.00 gr. The calculated mean of condition factors, for L ramada samples, ranged between 0.44-0.95 according to different age groups.