Covid – 19 pandemisinin yoğun bakım hemşirelerinde ki kaygı düzeyine etkileri: Çanakkale ili örneği
The effects of the covid-19 pandemic on the anxiety level of intensive care nurses: The example of Çanakkale province
  1. Tez No: 783791
  2. Yazar: EYÜP ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Çanakkale ilinde Covid-19 pandemisi sürecinde yoğun bakım hemşirelerinin kaygı düzeylerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada yoğun bakım hemşirelerinden pandemi sırasındaki kaygı düzeyleri hakkında bilgi toplamak için veri toplama yöntemi olarak bir anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, hemşirelerin demografik bilgileri ve kaygı düzeyleri ile pandeminin iş ve özel yaşamları üzerindeki etkisine ilişkin algılarına ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Çalışmaya Çanakkale ilindeki farklı hastanelerden toplam 142 yoğun bakım hemşiresi katılmıştır.Veriler tanımlayıcı ve nicel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre covid-19 döneminde hemşirelerin kaygı düzeylerinin normal döneme göre daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the anxiety levels of intensive care nurses during the Covid-19 pandemic in Çanakkale. In the study, a questionnaire method was used as a data collection method to collect information about the anxiety levels of intensive care nurses during the pandemic. The questionnaire consists of questions about nurses' demographic information and anxiety levels and their perceptions of the impact of the pandemic on their work and private lives. A total of 142 intensive care nurses from different hospitals in Çanakkale participated in the study.Data were analyzed using descriptive and quantitative methods. According to the results of the analysis, it is seen that the anxiety levels of the nurses in the covid-19 period are higher than in the normal period. in this context, the means of the two variables differ significantly from each other (p < .05). The findings revealed that the anxiety levels of intensive care nurses were high during the pandemic process. Nurses have experienced high levels of stress and anxiety due to increased workloads and risks of infection.The results of this study point to the importance of protecting the mental health of intensive care nurses during the pandemic period. It is recommended that health institutions develop effective communication channels to ensure that nurses feel supported and heard, as well as providing mental health support and resources to their employees. In addition, it is recommended that more research be conducted on the mental health of healthcare professionals during the pandemic period in order to understand the impact of the pandemic process on healthcare professionals and to develop effective strategies to support them.