Trakya bölgesi florasından toplanan üçgül (Trifolium L-Fabaceae) türlerinin; verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination yield and yield component of clover (Trifolium L-Fabaceae) species collected from Thrace region flora
  1. Tez No: 784531
  2. Yazar: EMRE İBRAHİM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada Tekirdağ koşullarında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme ve uygulama arazisinde, 2021-2022 yetiştirme döneminde, 2020 yılında 119O950 Trakya Bölgesi Doğal Florasındaki Üçgül (Trifolium L.-Fabaceae) Türlerinin Taksonomisi, Dağılımı, Fenolojik, Morfolojik ve Bazı Kimyasal Özellikleri isimli proje çerçevesinde yürütülen çalışmadan seçilen 7 farklı türe ait (T. repens, T. nigrescens Viv., T. constantinopolitanum, T. pratense, T. striatum ve T. lappaceum ve teşhis edilemeyen Trifolium L.) 37 farklı genotip materyal olarak kullanılmıştır. Arazinin farklı bölümüne şaşırtılan genotipler, Tesadüf Blokları deneme deseninde; faktöriyel düzende hazırlanan 3m uzunluğundaki parsellere 75x75cm olarak her türden en az 5 bitki olacak şekilde, köklü olarak dikilmeleri 04.08.2021 tarihinde yapılmıştır. Damla sulama sistemi ile dikim sonrası sulama yapılmıştır. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu Nisan-Eylül ayları arasında 6 aylık periyotla sulamaya devam edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, üçgül türlerinde; bitki boyu, sap çapı, yaprakçık eni, yaprakçık boyu, kömeç sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi verileri içerisinde; bitki boyu ile yeşil ve kuru ot verimleri değerlendirildiğinde en yüksek bitki boyunun 36,70 cm ile Trifolium L. olarak kaydedilen ancak türü teşhis edilemeyen 44047 genotipinde, en kısa boy ise T. nigrescens türüne ait 97/59 no.lu genotipte saptanmıştır. En yüksek yeşil ot verimi 501,63 g ile T. repens türüne ait 148/T-1 no.lu genotipte, en düşük ise 4,00 g ile T. nigrescens'e ait 97/59 no.lu genotipte saptanmıştır. En yüksek kuru ot verimi ise 138,89 g ile T. repens türüne ait 148/T-1 no.lu genotipte, en düşük kuru ot verimi ise 8,66 g ile T. pratense türüne ait 20H05 no.lu genotipte bulunmuştur. %50 çiçeklenme döneminde biçilen üçgül türlerine ait genotiplerde kimyasal analiz sonuçlarına göre; ham protein oranı %10,47-23,69, ham selüloz oranı %20,60-31,48, ham kül oranı %5,89-11,74, ADF %26,22-45,23, NDF %36,75-60,96 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Tekirdağ Namık Kemal University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department Research and Experimental Area in 2021-2022 cultivation period. In the research, 37 different genotypes from 7 different species (T. repens, T. nigrescens, T. constantinopolitanum, T. pratense, T. striatum, T. lappaceum and unidentified Trifolium L.) selected from the study carried out in 2020 within the scope of the project named 119O950 Taxonomy, Distribution, Phenological, Morphological and Some Chemical Properties of Trifolium (Trifolium L.-Fabaceae) Species in the Natural Flora of Thrace Region, were used as material. Genotypes were planted to 75x75cm in 3 m long plots prepared in factorial arrangement in different parts of the field, in randomized blocks experimental design; rooted planting of at least 5 plants of each species as was made on 04.08.2021. Irrigation was done after planting with the drip irrigation system. And continued with a 6-month period in April-September, when the plants needed it. According to the results of the research, in clover species; plant height, stem diameter, leaflet width, leaflet length, number of heads, fresh forage yield, dry forage yield were determined. When the plant height and fresh and dry forage yield data were evaluated, the highest plant height was determined 36,70 cm in the 44047 genotype, which was recorded as Trifolium L. and the shortest height was T. nigrescens Viv. in genotype 97/59, the highest fresh forage yield was 501,63 g in genotype 148/T-1 belonging to T. repens species, and the lowest in genotype 97/59 belonging to T. nigrescens with 4,00 g, the highest dry forage yield was in genotype 148/T-1 of T. repens species with 138,89 g and the lowest dry forage yield was in genotype 20H05 belonging to T. pratense species with 8,66 g respectively. According to the results of chemical analysis in genotypes of Trifolium species harvested at 50% flowering period; crude protein ratio was 10,47-23,69%, crude cellulose ratio was 20,60-31,48%, crude ash ratio was 5,89%-11,74, ADF was 26,22%-45,23%, NDF was 36,75-60,96%.