Traıl dirençli glioblastoma tedavisi için eksozom aracılı mitokondriyal protein transferinin geliştirilmesi
Development of exsozom-mediated mitochondrial protein transfer for the treatment of trail – resistant glioblastoma
  1. Tez No: 784626
  2. Yazar: TUĞBA CÜCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Glioblastoma merkezi sinir sistemini etkileyen primer bir beyin tümörüdür. Glioblastoma gibi merkezi sinir sistemi tümörlerinin tanı ve tedavisinde kan beyin bariyeri aşılması gereken önemli bir engeldir. TRAIL apoptozu indükleyebilen ve kanser tedavisinde kullanılan bir protein olup kanser direncinin gelişimine neden olabilmektedir. Eksozomlar kanbeyin bariyerini geçebilen ve hücrelerden salınan biyo veziküller olup tanı ve tedavide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada TRAIL direnci gelişen gliablastoma hücrelerinde eksozom aracılı mitokondriyal proteinlerin transferinin gerçekleştireceği etki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada insan gliablastoma hücreleri (U87) kullanılarak eksozomlar izole edilmiştir. Eksozomlar sağlıklı hücrelerden izole edildikten sonra mitokondriler ile birlikte muamele edilmiştir ve bu şekilde mitokondriyal proteinlerin eksozomlar içerisine geçişleri sağlanmıştır. U87 hücrelerinde TRAIL direnci geliştirilerek eksozom içerisindeki mitokondrilerin hücreler üzerindeki canlılıkları, Ca+2 salınımı ve mitokondriyal memran potansiyeli üzerindeki değişikliklerine bağlı apoptotik etkileri incelenmiştir. Bulgular: Eksozomlar aracılığı ile taşınan mitokondriyal proteinlerin TRAIL dirençli U87 hücrelerinde hücre canlılığını anlamlı derecede azalttığı ve Ca+2 salınımını arttırdığı bulunmuştur. Yapılan JC-1 boyamada eksozomlar aracılığı ile taşınan mitokondriyal proteinlerin TRAIL dirençli U87 hücrelerinde membran potansiyelini azaltarak mitokondiyal apoptozu hızlandırdığı tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada eksozomların bir organelin proteinlerini fonksiyonlarını kaybetmeden taşıyabildiği, TRAIL direnci gelişen glioblastoma hücrelerinde mitokondriyal proteinlerin apoptozu indükleyerek tümör gelişimini baskılayabileceği gösterilmiştir. Çalışmanın sonuçları gelecekte organel transplantasyonunda karşılaşılabilecek sorunların eksozomlar aracılığı ile aşılmasını sağlayabilir ve kan beyin bariyerini geçebilen eksozomların taşıyabildikleri moleküller yeni tedavi yaklaşımları için katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Glioblastoma is a primary brain tumor affecting the central nervous system. The blood-brain barrier is a significant obstacle to overcome in diagnosing and treating central nervous system tumors such as glioblastoma. TRAIL is a protein that can induce apoptosis and is used in cancer therapy, which may lead to cancer resistance development. Exosomes are biovesicles that can cross the blood-brain barrier, are released from cells, and are widely used in diagnosis and treatment. This study investigated the effect of exosome-mediated transfer of mitochondrial proteins in glioblastoma cells developing TRAIL resistance. Material and Methods: Exosomes were isolated using human glioblastoma cells (U87) in the study. Exosomes were isolated from healthy cells, and mitochondria were treated together to ensure the migration of mitochondrial proteins into exosomes. By developing TRAIL resistance in U87 cells, the apoptotic effects of mitochondrial proteins in the exosome due to changes in viability, Ca+2 release, and mitochondrial membrane potential on cells were investigated. Results: It was found that mitochondrial proteins transported via exosomes significantly reduced cell viability and increased Ca+2 release in TRAIL-resistant U87 cells. Furthermore, in JC-1 staining, it was determined that mitochondrial proteins transported via exosomes accelerate mitochondrial apoptosis by reducing the membrane potential in TRAIL-resistant U87 cells. Conclusion: In conclusion, in this study, it has been shown that exosomes can carry the proteins of an organelle without losing their functions and that mitochondrial proteins can suppress tumor development by inducing apoptosis in glioblastoma cells with TRAIL resistance. The study results can overcome the problems encountered in organelle transplantation in the future using exosomes, and the molecules that can be carried by exosomes that can cross the bloodbrain barrier can contribute to new treatment approaches.