Ev tabanlı mini trambolin egzersiz programının diyabetik ayak bakım davranışı ve diyabetik polinöropatiye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of home based mini trampoline exercise program on diabetic foot care behavior and diabetic polyneuropathy
- Tez No: 784963
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ev tabanlı mini trambolin egzersiz programının Tip 2 diyabet hastalarında diyabetik ayak bakım davranışı ve diyabetik polinöropatiye etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen çalışma 20 mini trambolin egzersiz grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere 40 hasta ile tamamlandı. Veriler, Bayburt Devlet Hastanesi'nde Mart 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında“Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu”,“Ayak Bakım Davranışı Ölçeği”“Kapsamlı Ayak Değerlendirme Formu”,“5.07/10 g Semmes-Weinstein Monofilament”,“128 Hz Manuel Elektronik Diapozon”,“Gonyometre”,“Diyabetik Ayak Bakım Bilgilendirme Broşürü”“Mini Trambolin”,“Ev Tabanlı Mini Trambolin Egzersiz Bilgilendirme Broşürü”,“Ev Tabanlı Mini Trambolin Egzersiz İzlem Formu”ve“Ayak İzlem Formu”ile toplandı. Girişim olarak mini trambolin egzersiz grubuna sekiz hafta süresince haftada üç gün 30-45 dakika süren ev tabanlı mini trambolin egzersiz uygulaması yaptırıldı. Veriler Ki-kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi, Fisher Kesin Ki-kare ve t testleri ile değerlendirildi. Ayak bakım davranışlarının, mini trambolin egzersiz grubu hastalarında daha fazla olmak üzere her iki grupta da iyileştiği bulundu. Ayrıca, mini trambolin egzersiz grubu hastalarının bacak ısısının, sağ ve sol ayak kas gücünün, sağ ayak tibialis posterior, sol ayak dorsalis pedis arter nabız dolgunluğunun arttığı, sağ ve sol ayak“basınç duyusu, vibrasyon algısı ile 1.
Özet (Çeviri)
The randomized controlled study to examine the effect of home-based mini trampoline exercise program on diabetic foot care behavior and diabetic polyneuropathy in Type 2 diabetes patients was completed with 40 patients, 20 of which were in the mini trampoline exercise group and 20 in the control group. Data were collected in Bayburt State Hospital between March 2021 and January 2022,“Structured Patient Information Form”,“Foot Care Behavior Scale”,“Comprehensive Foot Evaluation Form”,“5.07/10 g Semmes-Weinstein Monofilament”,“128 Hz Manual Electronic Diaposon”,“Goniometer”,“Diabetic Foot Care Information Leaflet”,“Mini Trampoline”,“Home Based Mini Trampoline Exercise Information Brochure”,“Home Based Mini Trampoline Exercise Follow-up Form”and“Foot Monitoring Form”were collected. As an intervention, the mini trampoline exercise group was given a home based mini trampoline exercise practice that lasted 30-45 minutes three days a week for eight weeks. Data were evaluated with Chi-square, Mann-Whitney U, Wilcoxon Paired Two Samples test, Fisher exact Chi-square and t tests. It was found that foot care behaviors improved in both groups, but more in the mini trampoline exercise group patients.