Gelibolu yarımadasındaki kıl keçisi yetiştiriciliği ve sürdürülebilirliği
Hair goat production systems and sustainability in Gallipoli peninsula
- Tez No: 785006
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KONYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, Çanakkale İli Gelibolu yarımadasındaki kıl keçisi yetiştiriciliği üretimi ve sürdürülebilirliğindeki eksikleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilmekte olan Çanakkale'de Halk Elinde Kıl Keçisi Islahı Alt Projesi kapsamında yer alan 25 işletmeye tarama desenli nicel veri toplama yöntemlerinden anket çalışması uygulanmıştır. Anketler; doğum dönemi, burma dönemi, aşım dönemi ve laktasyon dönemine veriler toplamak için hazırlanmış sorular içermektedir. Araştırmada işletmelerde işgücünü %48'inde işletme sahibi ve ailelerin; %20'sinde Türk çobanlar, %32 oranında Afgan çobanlar oluşturmaktadır. Yabancı uyruklu çoban çalıştırılmasının sebebi olarak maliyet düşüklüğü olduğu saptanmıştır. Doğum döneminde %68'inde doğum için ayrı bölme bulunduğu, doğumların %52'sinin ayrı bölmede, %28'inin sürüde, %20'sinin merada gerçekleştiği belirlenmiştir. Burma işlemi Burrdozzi pensiyle gerçekleştirilmekte olup %92'sinin işletme sahibi tarafından gerçekleştirilmektedir. İşletmelerde aşım yapmaya %88'inde Temmuz ayı başlanmakta olup tüm işletmelerde serbest şekildedir. Laktasyon döneminde sağımda meme temizliği yapanların oranı %12 bulunmuş olup sağımda meme temizliği yapanların hepsi her hayvanda meme temizliği yaptığını ifade etmişlerdir. İşletme sahiplerinin hepsinin üretimden memnun olduğu tespit edilmiş ve yetersizliklerin bilgi eksikliğinden olduğu saptanmıştır. Belirli bir program dâhilinde eksiklerin resmi kurumlar arası eşgüdümle eğitimler verilerek çözüleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the deficiencies in the production and sustainability of hair goat breeding in the Gallipoli peninsula of Çanakkale. Within the scope of the research, a survey, one of the quantitative data collection methods with a scanning pattern, was applied to 25 enterprises within the scope of the Hair Goat Breeding Sub-Project in Çanakkale, which is financed by the Ministry of Agriculture and Forestry. Surveys; It includes questions prepared to collect data for the birth period, castration period, breeding period and lactation period. In the research, 48%of the workforce in businesses is owned by business owners and their families; 20%are Turkish shepherds and 32%are Afghan shepherds. It has been determined that the reason for employing foreign shepherds is low cost. It was determined that 68%of the births had a separate compartment for the birth, 52%of the births took place in a separate compartment, 28%in the herd, and 20%in the pasture. Castration is done with Burrdozzi pliers and 92%of it is done by the owner of the business. In 88%of the enterprises, it starts in July and it is free in all enterprises. The rate of those who cleaned the udder during the lactation period was found to be 12%, and all those who cleaned the udder during milking stated that they cleaned the udder for each animal. It was determined that all of the farm owners were satisfied with the production and it was determined that the inadequacies were due to the lack of knowledge. It is thought that the deficiencies within a certain program will be solved by providing trainings in coordination between official institutions.