Kedi (Felis domesticus) uzun kemiklerinde büyüme plaklarının morfometrik değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of the growth plates in the long bones of cats
- Tez No: 785059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN SEVİL KİLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Büyüme plağı, son derece özelleşmiş mezodermden türetilmiş kıkırdak dokusundan şekillenir. Büyüme plağı kemiğin uzunlamasına büyümesinden sorumludur. Kemiklerin uzama sürecinde travmatik ve non-travmatik olan çok sayıda faktör büyüme plağını etkileyebilmektedir. Bu faktörlere bağlı büyüme plağı patolojileri (kalınlık artışları, asimetri, geç ya da erken kapanma vb.) ve devamında kemik ve eklem patolojileri (açısal deformasyonlar vb.) ile karşılaşılabilmektedır. Bu patolojiler radyografik görüntüleri ile teşhis edilebilir. Bu yüzden radyografi görüntülerinde büyüme plağına ilişkin veriler önem taşımaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, sağlıklı kedi ekstremitelerinin radyografik görüntülerinde büyüme plaklarının morfometrik olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada öncelikle radyografik ölçümler için Aydın ve çevre illerde yer alan özel veteriner klinik/hastanelerinden temin edilen 500 adetden fazla görüntü ön değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Bu görüntüler içerisinde 0-24 aylık yaşta, herhangi bir kemik ve eklem patolojisi olmayan kedilerin uzun kemiklerine ait radyografi görüntüleri seçilmiş ve ölçümler sçilen görüntülerde yapılmıştır. Ayrıca radyografik ölçümlerdeki hata payını azaltmak ve ölçümlerde büyüme plağına ilişkin rehber olması için beş adet kedi kadavrasında tomografi çekimi yapılarak bu görüntülerden 3b modeller oluşturulmuş ve bu modeller, 3b yazıcıdan basılarak fiziki olarak 3b modeller ölçümler yapılırken referans olarak kullanılmıştır. Elde edilen radyografi görüntülerinde büyüme plağına ve kemiklere ilişkin uzunluk, genişlik değerleri ölçülmüş ve indeksler hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmada kedi uzun kemiklerinin radyografik ölçümleri sonucunda, tüm uzun kemiklerde fdiyerlerilı yaş dönemlerindeki ve fdiyerlerilı cinsiyette kedilerin kemik morfometrisine ve büyüme plağının morfometrisine ilişkin değerlerin tabloları sunulmuştur. Çalışmada kullanılan uzun kemiklerin morfometrileri birbirine benzer özellik gösterdiği gibi fdiyerlerilı özellikler de göstermektedirler. Ayrıca alınan ölçümlerde 0-6 aylık yaş dönemi ile 7. aydan sonraki yaş dönemleri arasında büyük fdiyerlerilılık sergilemektedir. Bunun yanında dişi ve erkek hayvanlar arasında morfometriye ilişkin fdiyerlerilılıklar dikkati çekmektedir. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda, kedilerde kemik gelişiminin tamamlanmadan önceki dönemde (büyüme plaklarının kapanmasına kadar olan süre) büyüme plağının morfometrisine ilişkin ölçümler ve büyüme plağının yerine ilişkin indeks değerlerini ortaya konulmuştur. Bu değerler bölgeye yapılabilecek operatif müdehalelerde veya patolojilerin tanımlanmasında referans olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The long bones of the extremities are formed by two biological processes. Of these processes, the growth plate is responsible for the elongation of the bone. Many traumatic and non-traumatic factors can affect the growth plate in the process of bone elongation. As a result of these factors, growth plate pathologies (increased thickness, asymmetry, late or early closure, etc.) and, accordingly, bone and joint pathologies (angular deformations) are encountered. These pathologies can be diagnosed by radiographic images. Therefore, data on the growth plate in radiography images are important. In this direction, the aim of the study is to evaluate the growth plate radiographically in healthy cats. Materials and Methods: In the study, more than 500 images obtained from private veterinary clinics/hospitals in Aydın and surrounding provinces were subjected to preliminary evaluation for radiographic measurements. Among these images, radiography images of the long bones of 0-24 months old cats without any bone and joint pathology were selected and measurements were made on the selected images. In addition, in order to reduce the margin of error in radiographic measurements and to guide the growth plate in measurements, tomography was performed on five cat cadavers, and 3D models were created from these images, and these models were printed on a 3D printer and physically 3D models were used as a reference while measurements were made. The length and width values of the growth plate and bones were measured and indices were calculated in the obtained radiographic images. Results: In the study, as a result of the radiographic measurements of cat long bones, tables of the values of bone morphometry and growth plate morphometry of cats of different age periods and different sexes in all long bones are presented. The morphometry of the long bones used in the study show similar features to each other, as well as show different features. In addition, the measurements taken show a great difference between the age period of 0-6 months and the age period after the 7th month. In addition, differences in morphometry between male and female animals are noteworthy. Conclusion: As a result of this study, measurements of the morphometry of the growth plate and index values of the location of the growth plate in the period before the completion of bone development in cats (the time until the closure of the growth plate) were revealed. These values can be used as a reference in operative interventions to the region or in the identification of pathologies.