Siyasal katılım, temsil ve siyasi partilerin gençlik teşkilatları: Ümraniye örneği
Political participation, representation and youth organizations of political parties: The case of Ümraniye
  1. Tez No: 785119
  2. Yazar: SEVAL BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES KABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, Ümraniye'deki gençlerin siyasi partilerin gençlik teşkilatları aracılığıyla sağladığı siyasal katılım ve temsil düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda siyasi partilerin gençlik teşkilatları, Bourdieu'nün alan, sermaye, habitus, doxa ve illusio kavramları ile oluşturduğu çerçeve kapsamında incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak 7 farklı siyasi partiden 17 kişi ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Mülakatlar betimsel analize tabi tutulmuştur. Çalışmada öncelikle parti aracılığıyla siyasal katılımın Ümraniye'ye dair yerel aidiyeti artırdığı ortaya çıkmıştır. Parti tercihinde ailede edinilen birincil habitusun, parti devamlılığında ise parti ortamının ve kazanılan simgesel, sosyal ve ekonomik sermayelerin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca gençlik teşkilatları aracılığıyla siyasal katılım sağlayan gençlerin ilgili siyasi partilerde aşama kaydedemedikleri, kendilerine karar mekanizmalarında yer verilmediği, temsil işlevinde yer almadıkları ve siyasi partilerdeki temsil düzeylerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the political participation and representation levels of the youth in Ümraniye provided by the youth organizations of political parties. In this context, youth organizations of political parties were examined within the framework of Bourdieu's concepts of field, capital, habitus, doxa and illusio. In the study, using the qualitative research method, in-depth interviews were conducted with 17 people from 7 different political parties using the semi-structured interview technique. The interviews were subjected to descriptive analysis. In the study, firstly, it was revealed that political participation through the party increased the local belonging to Ümraniye. It has been observed that the primary habitus acquired in the family is effective in party preference, and the party environment and the symbolic, social and economic capitals gained are effective in party continuity. In addition, it has been observed that the young people who participate politically through youth organizations cannot make progress in the relevant political parties, they are not included in the decision-making mechanisms, they do not take part in the representation function and their representation levels in political parties are quite low.