Finansal tablolar manipülasyonlarının Beneısh Modeli ile değerlendirilmesi
Evaluation of financial statements manipulations with the Beneish model
- Tez No: 785729
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL EROL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Finansal bilgi, işletmelerin yıl içerisinde kayıtlarına aldığı, sınıflandırdığı ve sonuç olarak rapor halinde sunduğu veri dizinidir. Finansal bilgi manipülasyonu ise işletmelerin halihazırda olması gereken finansal bilgilerin işletme yönetiminin isteği doğrultusunda, müdahalede bulunarak olduğundan farklı bir şekilde sunulması anlamına gelmektedir. Finansal bilgi manipülasyonu sermaye piyasasında yatırım yapan kullanıcıların ve potansiyel kullanıcıların yanlış yönlendirilmesine neden olmaktadır. Finansal bilgi manipülasyonunun yaygınlaştığı ülkelerde ülke ekonomisini etkileyecek düzeye varan ekonomik krizler gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle yatırım yapılması düşünülen her firmaya şüpheli yaklaşılmalı ve detaylı araştırma sonucunda karar verilmelidir. Yapılacak araştırmanın en başında, işletmenin bağımsız denetim raporları dikkatlice incelenmelidir. Bu çalışmada, finansal bilgi manipülasyonunu ortaya çıkarmak amaçlanmış olup Türkiye'ye uyarlanan Beneish TR Modeli kullanılmıştır. Borsa İstanbul'da işlem gören Tekstil, Giyim Eşyası ve Deriye Dayalı sektörlerinde yer alan işletmelerin 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarındaki finansal bilgileri incelenmiştir. İnceleme sonucunda, şirketlerin büyük bir çoğunluğunun finansal bilgi manipülasyonuna yöneldiği gözlemlenmiştir. Bu durum, işletmelerin finansal bilgilerin doğruluğunu ve güvenilirliğini önemli derecede kaybettiğini göstermektir. Araştırma sonucundan Covid-19 pandemisi nedeniyle araştırılan yıllar 2018, 2019 olarak pandemi öncesi ve 2020, 2021 olarak pandemi dönemi olarak iki ayrı gruba ayrılmıştır. Bu ayrımın sebebi Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkisinin finansal tablolara nasıl yansıdığıdır. Bu yansımanın sonucu olarak ayrımın finansal bilgi manipülasyonuna etkisini tespit etmektir. 2018, 2019 pandemi öncesi finansal verileri ile manipülasyon ihtimalleri ve pandemi dönemi finansal verileri ile manipülasyon ihtimalleri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucu Covid-19 salgını dönemi finansal verilerde anormal değişim olsa da manipülasyon yapma ihtimalinin artışı karşısında tam tersi durumlar da tespit edilmiştir. Bu sebeple salgının finansal bilgi manipülasyonu açısından kesin bir sonuca vararak olumlu ya da olumsuz bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The data index that business record, categorize, and finally provide as a report during the year is financial information. Manipulation of financial information refers to the act of interfering at the request of the enterprise management to present the financial information that should be present in the enterprises in a different manner. Financial information manipulation misdirects users and potential users who invest in the stock market. Economic crises that can have an impact on the nation's economy can emerge in nations where financial data is routinely manipulated. Because of this, it is important to approach every firm that is thought to be an investment with caution, and any decisions should be the result of thorough investigation. The enterprise's independent audit reports should be thoroughly evaluated before beginning the research to be done. In this study, the Beneish TR Model, which had been customized for Turkey, was utilized to investigate the manipulation of financial data. In 2018, 2019, 2020, and 2021, the financial data of the companies in the Textile, Clothing, and Leather Based industries traded in Borsa Istanbul were analyzed. The research led to the discovery that the majority of businesses frequently distort financial data. This circumstance demonstrates how greatly firms have lost the precision and dependability of financial information. As a result of the research, the years investigated due to the COVID-19 pandemic were divided into two separate groups as 2018, 2019 as pre-pandemic and 2020, 2021 as post-pandemic. This difference is made in order to assess how the COVID-19 epidemic's effects on the economy are reflected in the financial statements and how the information in those statements affects the manipulation of financial data. Both the potential for financial data manipulation before the epidemic in 2018, 2019, and the potential for manipulation following the outbreak were looked into. As a result of this research, the contrary situation has also been found in light of the rise in the probability of manipulation, even though there are aberrant changes in financial data following the COVID-19 epidemic. Because of this, it would be incorrect to draw any firm conclusions about the epidemic's impact on financial information manipulation