Romatoid artritli hastalarda planlı davranış teorisine göre uygulanan hemşire danışmanlığının ağrı, yorgunluk ve fonksiyonel duruma etkisi
Nurse counseling of applied according to the theory of planned behavior in patients with rheumatoi̇d arthritis effect on pain, failure and functional status
- Tez No: 785837
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Romatoloji, Sağlık Eğitimi, Nursing, Rheumatology, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma romatoid artritli hastalarda, Planlı Davranış Teorisine'ne göre motivasyonel görüşmelerle uygulanan hemşire danışmanlığının; bireylerin ağrı, yorgunluk ve fonksiyonel durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde, Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Randomize kontrollü olarak yapılan deneysel araştırma toplam 82 romatoid artrit hastası ile tamamlandı. Girişim grubundaki hastalara ön görüşmede eğitim verilerek, Planlı Davranış Teorisine dayalı motivasyonel görüşme doğrultusunda 12 hafta boyunca hemşire danışmanlığı hizmeti verildi. Hasta verilerinin elde edilmesinde; Hasta Tanıtım Formu, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MAÖ-KF), Bristol Romatoid Artrit Yorgunluğu Çok Boyutlu Anketi (BRAF-MDQ), Stanford Sağlık Değerlendirme Ölçeği (HAQ) ve Davranış Değişikliği Kontrol Listesi kullanıldı. Verilerin analizi SPSS programının 26.0 sürümü kullanılarak, uygun istatistiksel yöntemlere göre yapıldı. Araştırmaya katılan hastaların çoğunun kadın, evli, ilkokul mezunu olduğu saptandı. Girişim grubundaki hastaların uygulama öncesi yüksek olan ağrı, yorgunluk ve sağlık değerlendirme puan ortalamalarının, uygulama sonrasında anlamlı düzeyde azaldığı görülürken, kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik olmadığı saptandı. Planlı davranış teorisine dayalı motivasyonel görüşme doğrultusunda uygulanan hemşire danışmanlığının romatoid artritli hastalarının ağrı, yorgunluk ve fonksiyonel durumu yönetmede etkili bir girişim olduğu görüldü. Romatoloji hemşirelerinin, romatoid artritli hastaların eğitim ve izleminde teoriye/modele dayalı, motivasyonel görüşmelerle danışmanlık hizmeti sunmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was to evaluate the effect of pain, fatigue and functional status of in patients with rheumatoid arthritis aimed to determine the effect of nurse counseling applied with motivational interviews according to Planned Behavior Theory. The research was carried out in Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital, rheumatology outpatient clinic, between January 2022 and July 2022. The research was conducted as a randomized controlled experimental study and was completed with 82 rheumatoid arthritis patients. After the patients in the intervention group were trained in the preliminary interview, nurse counseling was provided for 12 weeks in line with the motivational interview based on the Planned Behavior Theory. In obtaining patient data; Patient Description Form, McGill Pain Scale Short Form (MAS-SF), Bristol Rheumatoid Arthritis Fatigue Multidimensional Questionnaire (BRAF-MDQ), Stanford Health Assessment Scale (HAQ), and Behavior Change Checklist were used. Data analysis was performed using SPSS version 26.0 according to appropriate statistical methods. It was determined that most of the patients participating in the study were female, married and primary school graduates. While it was observed that the pain, fatigue and health evaluation mean scores of the patients in the intervention group, which were high before the application, decreased significantly after the application, there was no significant change in the control group. It was seen that the nurse counseling applied in line with the motivational interview based on the theory of planned behavior was an effective intervention in managing the pain, fatigue and functional status of patients with rheumatoid arthritis. It is recommended that rheumatology nurses provide counseling services with motivational interviews based on theory/model in the education and follow-up of patients with rheumatoid arthritis.