Astım tanılı adölesanlara verilen sağlık bakım geçişine dayalı eğitimin geçişe hazır oluş durumuna, öz etkililiğe, memnuniyet ve bilgi düzeyine etkisi
The effect of health care transition-based education given to adolescents with asthma on transition readiness, self-efficacy, satisfaction and knowledge level
  1. Tez No: 786177
  2. Yazar: FATMA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu araştırma, astım tanılı adölesanlara verilen sağlık bakım geçişine dayalı eğitimin geçişe hazır oluş durumuna, öz etkililiğe, memnuniyet ve bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test-son test randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Nisan 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk İmmünoloji ve Alerji Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 14-18 yaş arasındaki astım tanılı 60 adölesan oluşturmuştur. Araştırma 26 müdahale ve 26 kontrol grubu olmak üzere 52 adölesan ile tamamlanmıştır. Veriler“Adölesanın Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Geçişe Hazır Oluşu Değerlendirme Ölçeği”,“Astımlı Çocuk ve Adölesanlar İçin Öz Etkililik Ölçeği”,“Geçiş Bakım Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği”ve“Astım Hastalığına İlişkin Bilgi Değerlendirme Formu”ile ön test ve son test olarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki her adölesanla üç ay boyunca sağlık bakım geçişine dayalı toplam altı online eğitim ve dört yüz yüze görüşme yapılmıştır. Adölesanlara hastalıklarına yönelik ve pediatrik bakımdan yetişkin bakıma geçiş hazırlığı ile ilgili eğitim verilmiştir. Yetişkin göğüs hastalıkları hemşire ve doktor ile görüşmesi ve bilgi edinmesi sağlanmıştır. Kontrol grubundaki adölesanlara herhangi bir eğitim verilmemiş ve rutin uygulamada olduğu gibi kontrolleri kapsamında bilgilendirme almışlardır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, bağımsız örneklem t testi, Wilcoxon testi, bağımlı örneklem t testi, ki kare analizi ve kukla (Dummy) değişkeni kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted as a pre-test, post-test randomized controlled study in order to evaluate the effect of health care transition-based education given to adolescents with asthma on their readiness for transition, self-efficacy, satisfaction and knowledge level. Methods: The research was carried out in the Pediatric Immunology and Allergy Polyclinic of the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Child Health and Diseases Clinic between April 2022 and December 2022. The sample of the study consisted of 60 adolescents aged 14-18 with asthma diagnosis. The research was completed with 52 adolescents, 26 of which were in the intervention group and 26 in the control group. The data were pretest and posttest with“Adolescent Sociodemographic Information Form”,“Transition Readiness Assessment Questionnaire”,“Self-Efficacy Scale for Children and Adolescents with Asthma”,“Mind the Gap Scale”and“Asthma Information Evaluation Form”has been collected. A total of six online trainings and four face-to-face interviews based on health care transition were conducted with each adolescent in the intervention group for three months. Adolescents were educated about their diseases and preparation for transition from pediatric to adult care. It was ensured that he met with adult chest diseases nurse and doctor and obtained information. The adolescents in the control group were not given any training and were informed within the scope of their controls as in routine practice. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, independent sample t test, Wilcoxon test, dependent sample t test, chi-square analysis and dummy variable were used in the analysis of the data.